Ξεκίνημα με “πεντάρα” για τον Παναθηναϊκό Β’ (video)

Το “τριφύλλι” επικράτησε με 5-2 του Απόλλωνα Λάρισας στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” για την 1η αγωνιστική της Super League 2, σε ένα ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις, πληθώρα γκολ και αρκετή ένταση.

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και προηγήθηκε από νωρίς με 2-0, ενώ όταν πιέστηκε από το σύνολο του Βαγγέλη Μόρα στο δεύτερο μέρος, βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να “καθαρίσει” το παιχνίδι, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Το πρώτο 15λεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να μην έχει φάσεις, όμως τους “πράσινους” να έχουν μπει πιο δυνατά, προσπαθώντας να… απειλήσουν με ορθολογικές επιθέσεις. Στο 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ταβάρες, Αλμπάνης και Μαρτίνης συνεργάστηκαν πολύ ωραία από την αριστερή πλευρά της περιοχής και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ. Στο 24′, οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Ταβάρες επιχείρησε ένα μακρινό σκαστό σουτ, ο Μέλι απέκρουσε και στη συνέχεια ο Αθανασακόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 26ο λεπτό ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε αυτό που δεν κατάφερε λίγο νωρίτερα. Ο Μαρτίνης γύρισε την μπάλα στον Αθανασακόπουλο στην περιοχή και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Β’ χρίστηκε σκόρερ, αφού πρώτα το σουτ του κόντραρε στον Γιαννίτση. Στο 28′, ο Βουτσάς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο ο Ιταλός γκολκίπερ του Απόλλωνα βρισκόταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία τους. Ο Αγκοστίνο σέντραρε στην περιοχή και ο προωθημένος Αυλωνίδης σούταρε, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Χριστογεώργο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα μπήκε με τη διάθεση να διεκδικήσει και να πάρει ό,τι μπορεί από την αναμέτρηση. Στο 47′, ο νεοεισελθόντας Ζαχαράκης “απείλησε” με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή, όμως ο Χριστογεώργος έδιωξε σε κόρνερ. Ο Σιατραβάνης ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα πέρα από όλους και κατέληξε στον Χατζή, ο οποίος με “τυφλό” γύρισμα έβγαλε μπροστά από το τέρμα τον Ζαχαράκη ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να στείλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι “πράσινοι” έδειχναν επαναπαυμένοι από το 2-0 του πρώτου μέρους και ο Απόλλων έβρισκε συχνά ευκαιρίες να απειλήσει, ενώ η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου δεν είχε καμία τελική στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 60′. Στο 66ο λεπτό ο Τερεζίου μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα γύρισμα και ο Αυλωνίτης έστειλε την μπάλα στο τέρμα της ομάδας του, στην προσπάθεια να απομακρύνει. Στο 67′, ο Λόπες θέλησε να απαντήσει στο γκολ των γηπεοδύχων, όμως το μακρινό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου. Στο 71′, ο Ηλίας Ηλιάδης “σφράγισε” τη νίκη για το “τριφύλλι”. Ο Τουρκοχωρίτης έδω την μπάλα στο νεαρό μέσο και αυτός με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μέλι. Στο 73ο λεπτό ο Απόλλων Λάρισας μείωσε και πάλι. Ο Σιατραβάνης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Καλούσης πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε τον Χριστογεώργο, ο οποίος έκανε μια άστοχη έξοδο. Στο 88′, ο Τερεζίου βγήκε τετ α τετ με τον Μέλι, ωστόσο ο Ιταλός απέκρουσε το πλασέ του “πράσινου” επιθετικού. Στο 90ο λεπτό ο Παναθηναϊκός Β’ πέτυχε και 5ο γκολ, με τον Ανδρικόπουλο να βγαίνει πρόσωπο με το τέρμα και να μην αστοχεί με διαγώνιο σουτ.

ΓΚΟΛ: 20′ Μαρτίνης, 26′ Αθανασακόπουλος, 66′ Αυλωνίτης (αυτ.), 71′ Ηλιάδης, 90′ Ανδρικόπουλος / 47′ Ζαχαράκης, 73′ Καλούσης

Κίτρινες: 15′ Αλμπάνης, 56′ Μαρτίνης / 30′ Γιαννίτσης, 39′ Λίταινας, 56′ Κλιγγόπουλος, 61′ Καλούσης, 68′, 69′ Χατζής

Κόκκινη: 69′ Χατζής

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Χριστογεώργος, Έμπο (76′ Αντωνίου), Τουρκοχωρίτης (80′ Ανδρικόπουλος), Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (76′ Σερπέζης), Κρυπαράκος (57′ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος, Ταβάρες, Αλμπάνης (46′ Τερεζίου).

Απόλλων Λάρισας (Βαγγέλης Μόρας): Μέλι, Κλιγγόπουλος, Γιαννίτσης, Φουρκιώτης (46′ Καλούσης), Αυλωνίτης (89′ Ποτόσογλου), Χατζής, Λίταινας, Αγκοστίνο (46′ Ζαχαράκης), Λόπες (77′ Ντιουλγκέροφ), Σιατραβάνης, Σταματής (76′ Μπαλογιάννης).