Βόλος πέντε… αστέρων στο Πανθεσσαλικό

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της αντίστοιχης ομάδας του Νίκου Νιόπλια στην τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

Ο Βόλος ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στα πλέι άουτ της φετινής Σούπερ Λιγκ, καθώς παρέμεινε αήττητος στα τελευταία έξι παιχνίδια του.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις πρωτοβουλίες των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δείχνοντας εξ αρχής θέληση να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 11ο λεπτό, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου άνοιξε το σκορ με τον Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός επιθετικός κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έπαιξε με πλάτη τον Βούρο, συνεργάστηκε με τον Φερνάντες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Κατά τη συμπλήρωση του μισαώρου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μανδάς δεν έκανε έξοδο για να μαζέψει τη μπάλα, το γύρισμα με το κεφάλι από τον Βούρο ήταν αδύναμο και ο Φαν Βέερτ τσίμπησε τη μπάλα για το 2-0. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Βόλος «χτύπησε» ξανά. Ο Φερνάντες εκτέλεσε άψογα το φάουλ σε καλό σημείο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μανδά για το 3-0. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ απείλησε με τον Μπαλογιάννη, ωστόσο ο Παπαδόπουλος αποσόβησε τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Στην επανάληψη άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο ΟΦΗ θέλησε να ελέγξει την κατοχή, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν ήταν αρκετές για να αποδειχθούν ουσιώδεις. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν απόλυτη αποτελεσματικότητα κάθε φορά που έβγαιναν στην επίθεση. Στο 66ο λεπτό, ο Φερνάντες εκτέλεσε ακόμη μία φορά άψογα το φάουλ, αλλά αυτή τη φορά βρήκε το κεφάλι του Ροσέρο και εκείνος έγραψε το 4-0. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, στο 81ο λεπτό, έλαβε την εξαιρετική σέντρα του Φαν Βέερτ και με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έγραψε το τελικό 5-0.

ΓΚΟΛ: 12′, 29′ Φαν Βέερτ, 36′ Φερνάντες, 66′, 81′ Ροσέρο

Κίτρινες: 53′ Ροσέρο / 35′ Βούρος, 64′ Ουές, 70′ Μεγιάδο, 89′ Στάικος

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Φεράρι, Τριανταφύλλου, Άλχο, Γκουλέν, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Μεταξάς, Ροσέρο, Φερνάντες, Φαν Βέερτ

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Ουές, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Μπουζούκης, Τοράλ, Ντουρμισάι

Ξεπέρασε Κούρτιτς και απολαμβάνει τη κορυφή ο Φαν Βέερτ

Ο Ολλανδός επιθετικός του Βόλου σημείωσε δύο γκολ στη σημερινή αναμέτρηση και ξεπέρασε τον Γιάσμιν Κούρτιτς του ΠΑΟΚ στον συνολικό πίνακα των σκόρερ. Πριν το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο Τομ Φαν Βέερτ είχε ίδιο αριθμό τερμάτων (15) με τον Σλοβένο μέσο και πλέον βρίσκεται μόνος του στην κορυφή. Ο 30χρονος αποκτήθηκε από την Άαλμποργκ ως ελεύθερος και με τον Βόλο ολοκλήρωσε την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του, μετά απ’ τη χρονιά 2012/2013, όταν και πέτυχε 18 γκολ με τη Ντεν Μπος.