Βλέπουν… αστέρια οι Βάσκοι

Η… ασταμάτητη Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε και από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας με 2:0 από το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους, σε La Liga και Copa del Rey και βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, 10 βαθμούς μακριά από τους “διώκτες” της.

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ δεν είχε κανένα πρόβλημα να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της στο “Βαγιέκας”. Στο 15ο λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα βρήκε ωραία τον Σόρλοθ, με το Νορβηγό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Στο 36′ ο Μπαρενετσέα πήρε την μπάλα στην περιοχή και έκανε το 2:0 από κοντά, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνεχίζει την… ξέφρενη πορεία της και βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, ενώ απέχει τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους. Η Ράγιο Βαγιεκάνο παραμένει στη μέση της βαθμολογίας, καθώς έχασε την ευκαιρία να βρεθεί ανάμεσα στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.//