Βλέπει τ’ αστέρια με… εξάρα η Ίντερ | Έσωσε την παρτίδα στο 90+3 η Μίλαν

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 33η αγωνιστική στο Ιταλικό πρωτάθλημα με τους “νερατζούρι” να ξεσπούν στην Βερόνα επικρατώντας 6:0 και τη Μίλαν να ισοφαρίζει 1:1  την Κρεμονέζε στο 90+3 και τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό.

Βερόνα – Ίντερ 0:6

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ίντερ που πίεσε και απείλησε από την αρχή και μάλιστα μέσα σε επτά λεπτά κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα. Στο 31ο λεπτό ο Γκάιχ στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα με το κεφάλι έβαλε αυτογκολ, πέντε λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου με δυνατό σουτ έκανε το 2:0, ενώ στο 38ο λεπτό ο Τζέκο τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα για τη νίκη από νωρίς. H Ίντερ συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπρόζοβιτς να τροφοδοτεί τον Λαουτάρο Μαρτίνες που έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 4:0. Στο 61ο λεπτό, ο Τζέκο έκανε το εμφατικό 5:0 κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό 6:0 έγραψε ο Αργεντίνος στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λάτσιο – Σασουόλο 2:0

Η Λάτσιο ήταν αυτή που απείλησε και προηγήθηκε πρώτη, μόλις στο 14ο λεπτό. Ο Άντερσον βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1:0 βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Το τελικό 2:0 διαμόρφωσε ο Μπάσιτς στο 90+2.

Μίλαν – Kρεμονέζε 1:1

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το πρώτο μέρος να παραμένει στο μηδέν. Στο δεύτερο μέρος, η Μίλαν ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο 77ο λεπτό η Κρεμονέζε πάγωσε το Σαν Σίρο, βρίσκοντας δίχτυα με τον Οκερέκε που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μεσία να κάνει το 1:1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έτσι, οι “ροσονέρι” πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας και διατηρήθηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την Κρεμονέζε να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Μόντσα – Ρόμα 1:1

Η Ρόμα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, περνώντας μπροστά στο σκορ στο 24ο λεπτό. Ο Ελ Σαράουϊ πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Στο 39ο λεπτό όμως, ήταν η σειρά της Μόντσα να απαντήσει, με τον Καλντιρόλα να κάνει το 1:1 και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση.