Βλέπει… αστέρια η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε!

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 3-0 της Βαγιαδολίδ και πάτησαν στην τριάδα της La Liga -έστω και με παιχνίδι παραπάνω-, συνεχίζοντας την εξαιρετική τους φετινή πορεία με… όνειρο το Champions League.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει εντυπωσιάσει πολλάκις με τις φετινές της επιδόσεις, ωστόσο στα τελευταία παιχνίδια “γεύτηκε” ελάχιστες φορές τη χαρά τη νίκης. Παρ’ όλα αυτά, το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να επιστρέψει στα τρίποντα, καθώς επικράτησε με 3-0 της Ρεάλ Βαγιαδολίδ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

H ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπορεί να μην είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μεσοεπιθετικά. Στο 19′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γκουρουθέτα να παίρνει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και να ευστοχεί για το 1-0. Οι Βάσκοι διατήρησαν το προβάδισμα έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης. Στο 51ο λεπτό, ο Γκουρουθέτα βρήκε πολύ χώρο μέσα στην περιοχή, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάσιπ για το 2-0. Η Βαγιαδολίδ αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο είχε την κατοχή της μπάλας και στο δεύτερο μέρος, κυκλοφορώντας την μπάλα. Από την πλευρά της, η Μπιλμπάο διατήρησε χωρίς κανένα πρόβλημα το προβάδισμά της και κατάφερε να το τριπλασιάσει στο 79ο λεπτό με γκολ του Βιβιάν, ο οποίος “σφράγισε” το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 19′, 51′ Γκουρουθέτα

Κίτρινες: 45+1′ Γκουρουθέτα, 50′ Ερέρα / 42′ Μόντσου

Οι αρχικές συνθέσεις:

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σιμόν, Βιβιάν, Αλβάρεθ, Ντε Μάρκος, Λέκουε, Ερέρα, Βέσγκα, Ι. Γουίλιαμς, Ν. Γουίλιαμς, Σάνσετ, Γκουρουθέτα

Ρεάλ Βαγιαδολίδ (Χουάν Χοσέ Ρόχο Μαρτίν): Μάσιπ, Φεδάλ, Ελ Γιαμίκ, Φρεσνέδα, Μόντσου,  Πλάτα, Ναρβάες, Γκουαρδιόλα, Βάισμαν.//