Βήμα… σωτηρίας για τη Λέτσε

Η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2:0 στην έδρα της Κρεμονέζε για την 21η αγωνιστική της Serie A και πλέον βρίσκεται 10 βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης πέρασε… αδιάφορο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη κατάσταση στην αντίπαλη εστία. Η Λέτσε προσπαθούσε να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση, όμως η άμυνα της Κρεμονέζε ήταν… απροσπέλαστη.

Στο 49ο λεπτό ο Βάσκες μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 59′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Μπασιρότο να… ίπταται και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Δέκα λεπτά αργότερα (69′), ο Στρεφέτσα έκανε ωραία ατομική ενέργεια και νίκησε τον Καρνεσέκι, δίνοντας προβάδισμα… ασφαλείας στην ομάδα του, το οποίο διατηρήθηκε ως το τέλος.//