Βήμα πρόκρισης για τη Γιουβέντους | Κάζο και ισοπαλία στο φινάλε για την Μάντσεστερ!

Οι “κόκκινοι διάβολοι” προηγήθηκαν νωρίς με 2:0, όμως η Σεβίλλη πήρε την ισοπαλία με 2:2 και όλα είναι… ανοιχτά για το επόμενο ματς, όπως και στο ισόπαλο (1:1) ματς της Λεβερκούζεν με την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ, ενώ η “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε 1:0 χάρη στο γκολ του Γκάτι.

Στο πλαίσιο των πρώτων αγώνων για τα προημιτελικά του Europa League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων, που είχε αποκτήσει με τα γκολ του Μαρσέλ Σάμπιτζερ στο 14′ και στι 21′ αντίστοιχα, όμως η Σεβίλλη απάντησε στο τέλος με δυο αυτογκόλ του Μαλάσια στο 84′ αρχικά και ακόμη ένα από τον Μαγκουάιρ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Έρικ Τεν Χαγκ είδε τον Λισάντρο Μαρτίνες με σοβαρό τραυματισμό.

Στη συνέχεια, η Γιουβέντους κατάφερε έστω και με μεγάλη δυσκολία, να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, καθώς επικράτησε με 1:0 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Φεντερίκο Γκάτι, ο οποίος σημείωσε το πρώτο γκολ με την φανέλα της “Μεγάλης Κυρίας”. Τέλος, στο φινάλε του ματς στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, οι “ασπιρίνες”, κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία με 1:1 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Βιρτζ στο 82ο λεπτό, ενώ το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους το είχε πετύχει ο Μπονιφάς στο 51′. //