Βγήκε… νοκ-άουτ η Αζαξιό

Η Οσέρ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 απέναντι στην ομάδα του Πανταλόνι, μετά από ένα παιχνίδι με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα και κόκκινες εκατέρωθεν. Την αναμέτρηση έκρινε το γκολ το Σακί στο 8ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Η Οσέρ υποδέχθηκε την Αζαξιό στο “De l’Abbe-Deschamps” για την 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Μετά από ένα… πολεμικό, όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 και έτσι έφτασαν τους 12 βαθμούς και τη 15η θέση, ενώ από την άλλη η Αζαξιό, παραμένει στους 8 και την 19η, μόλις μία θέση από τον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Οσέρ να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 5ο λεπτό. Ο Οτρέ έπιασε ένα καλό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Λιρόι με μία εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε την προσπάθεια του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την Αζαξιό και στο 8ο λεπτό, μετουσίωσαν την ανωτερότητα τους σε γκολ. Ο Οτρέ εκτέλεσε το κόρνερ, σε μία κομπίνα δουλεμένη στην προπόνηση, βρήκε τον αμαρκάριστο Σακί και αυτός με ένα “καλλιτεχνικό”, φαλτσαριστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο “Γ” και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του και της ομάδας του, όταν έπιασε ένα καλό σουτ από διαγώνια θέση, αλλά και πάλι ο Λιρόι δήλωσε “παρών”. Στο 24′, η Αζαξιό βρήκε την πρώτη της καλή τελική, όταν ο Βιντάλ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο ρυθμός ξαφνικά… έσβησε και η επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε από την Οσέρ στο 39′, όταν ο Ντα Κόστα έπιασε μία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του πρώτου μέρους και έτσι, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Οσέρ να προηγείται με 1-0.

Το καταπληκτικό σουτ-γκολ του Σακί, που έδωσε το τρίποντο στην Οσέρ. (@AJA / Twitter)

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να πραγματοποιούν πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 52′ ο Οτρέ έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία Λιρόι. Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν και στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νιάνγκ άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς έκανε ένα πάρα πολύ άτσαλο τάκλιν, αναγκάζοντας τον ρέφερι να του δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 62′ ο Αβινέλ, απάντησε στο… ξύλο και με ένα απαράδεκτο μαρκάρισμα αντίκρισε και αυτός την κόκκινη και πήρε πρόωρα την άγουσα προς τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια του αγώνα οι παίκτες… ηρέμησαν, όπως και ο ρυθμός του αγώνα, με την Αζαξιό να διατηρεί την κατοχή και να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, προκειμένου να αλλάξει η αγωνιστική εικόνα, αλλά δεν υπήρξαν ιδιαίτερες συγκινήσεις στα εναπομείναντα λεπτά. Έτσι η Οσέρ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 και να πάρει μία διαφορά τριών βαθμών, από την ζώνη του υποβιβασμού, όχι όμως και Αζαξιό.

ΓΚΟΛ: 8′ Σακί
Κίτρινες: 23′ Ζουμπάλ / 39′ Βιντάλ
Κόκκινες: 56′ Νιάνγκ / 62′ Αβινέλ

Οσέρ (Κριστόφ Πελισιέ): Κόστιλ, Μενσά, Ζανβιέ, Ζουμπάλ, Ραβέλοσον, Σιναγιόκο (Σαρμπονιέ 82′), Τουρέ, Σακί, Οτρέ (Χάιν 64′), Νιάνγκ, Ντα Κόστα (Περάν 82′)

Αζαξιό (Ολιβιέ Πανταλόνι): Λιρόι, Κονέ, Αβινέλ, Βιντάλ, Γιουσούφ, Μπελαϊλί (Νούρι 80′), Κουταντέρ (Μανγκανί 76′), Μαρκέτι, Μπαγιάλα (Μαγιέμπο 68′), Ελ-Ιντρίσι (Χαμουμά 76′), Μουσιτί-Οκό (Σπαντανούδα 68′)