Νίκη τίτλου για τη Μίλαν

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 3-1 της Βερόνα και πραγματοποιήσαν ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον φετινό τίτλο της Serie A.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα και πήραν σημαντική «ανάσα» (+2) από τη δεύτερη Ίντερ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μίλαν έδειξε άμεσα τη θέληση να κυριαρχήσει και να ψάξει το γκολ, ενώ η Βερόνα αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε από την πλευρά των «ροσονέρι». Στο 16ο λεπτό, ο Τονάλι έγινε αποδέκτης σε μία πάσα που… έκοψε την άμυνα των γηπεδούχων στα δύο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά. Ο Καλάμπρια υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Λορέντσο Μοντίπο αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η Μίλαν ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Βερόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Νταβίντε Φαραόνι. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ισοφάρισε λίγο πριν το σφύριγμα του πρώτου μέρους, με τον Τονάλι έπειτα από ασίστ του Λεάο. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα, όντας ισόπαλες.

Στην επανάληψη, η Μίλαν συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και στο 50ο λεπτό κατάφερε να μπει εκ νέου σε θέση οδηγού. Ο Λεάο «σέρβιρε» εκ νέου στον Τονάλι κι εκείνος διπλασίασε, τόσο τα δικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του. Στο 75ο λεπτό, η Βερόνα πήγε να αιφνιδιάσει τον Μενιάν, ωστόσο ο Λαζάνια δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τη σέντρα του συμπαίκτη του. Στο 87ο λεπτό, ο Φλορέντσι πήρε τη… σκυτάλη και χρίστηκε σκόρερ, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του, που αποτέλεσε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 38′ Φαραόνι / 45+3′, 50′ Τονάλι, 87′ Φλορέντσι

Κίτρινες: 45+1′ Φαραόνια, 70′ Ίλιτς / 45+1′ Λεάο

Βερόνα (Ίγκορ Τούντορ): Μοντίπο, Καζάλε, Τσεκερίνι, Φαραόνι, Ταμέζ, Ίλιτς, Λάζοβιτς, Μπαράκ, Καπράρι, Σιμεόνε

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Τομόρι, Καλούλου, Καλάμπρια, Ερναντέζ, Κεσιέ, Τονάλι, Σαελεμάεκερς, Λεάο, Κρούνιτς, Ζιρού