Βέρντερ για Ευρώπη… βύθισε την Σάλκε

Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε με 2-1 κόντρα στους “βασιλικούς μπλε” και βρίσκεται έναν βαθμό από τις θέσεις που οδηγούν σε ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ αντίθετα το σύνολο του Τόμας Ρέις βρίσκεται στον “πάτο” της βαθμολογίας της Bundesliga.

O αγώνας:

Στο 17ο λεπτό ο Κραλ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Σάλκε, αλλά μετά τη χρήση του VAR το τέρμα δεν μέτρησε καθώς υπήρξε οφσάιντ νωρίτερα στην φάση.  Στο 30′ η Βέρντερ άνοιξε το σκορ όταν ο Βάιζερ, βρήκε με άψογη πάσα τον Φούλκρουγκ και εκείνος από κοντά δεν αστόχησε. Δυο λεπτά αργότερα ο Σταρκ, παραλίγο να κάνει δυο τα τέρματα της ομάδας του αλλά η προσπάθεια του κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 38′ σπουδαία ευκαιρία για τους “βασιλικούς μπλε” να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Τεοντόρε κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 56΄η Σάλκε ζήτησε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή της Βέρντερ, αλλά έπειτα από την συμβολή του VAR αποφασίστηκε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 67′ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά ο Παβλένκα είπε “όχι” με σπουδαία επέμβαση σε προσπάθεια του Κραλ. Η Σάλκε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και το…πλήρωσε στο 76′ όταν ο Ντούσκ με ωραίο τσίμπημα της μπάλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-0. Στο 89′ ο Ντρέξλερ από κοντινή απόσταση κατάφερε να μειώσει σε 2-1.

ΓΚΟΛ: 30′ Φούλκρουγκ,76′ Ντούσκ/89′ Ντρέξλερ