Βαθμός σωτηρίας για τα “σφυριά”

Νιουκάστλ και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1:1 στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”, με τις “καρακάξες” να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν στην 3η θέση της βαθμολογίας και τους Λονδρέζους να “τσιμπάνε” σημαντικό βαθμό και να βγαίνουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Αν και προγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στην Γουέστ Χαμ, με τα “σφυριά” να φεύγουν με τον σωτήριο βαθμό της ισοπαλίας από το “Σεντ Τζέιμς Παρκ” (1:1) και να υποχρεώνουν τις “καρακάξες” να πέσουν στην 4η θέση της Premier League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Τζο Γουίλοκ άνοιξε το σκορ για τις “καρακάξες”, όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR, αφού πριν γυρίσει την μπάλα στον σκόρερ ο Αλμιρόν, εκείνη είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή του άουτ. Την γλίτωσε στο 1ο λεπτό η Γουέστ Χαμ, όμως δύο λεπτά αργότερα (3′) η Νιούκαστλ πήρε κεφάλι στο σκορ, με την μπάλα να περνάει από τα πόδια του Λόνγκσταφ σε αυτά του Κέρερ, που τροφοδότησε τον Γουίλσον και εκείνος εκτέλεσε τον Φαμπιάνσκι για το 1:0. Τα “σφυριά ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 32ο λεπ΄το με τον Πακετά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράις από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Βραζιλιάνο μέσο να κάνει το κοντρόλ και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε 1:1 για λογαριασμό της Γουέστ Χαμ. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα απόδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα… νώτα τους και προσπαθούσαν κυρίως με αντεπιθέσεις και στατικές φάσεις να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Νιουκάστλ και Γουέστ Χαμ δεν βρήκαν το γκολ της νίκης, είχαν ελάχιστε καλές στιγμές για να σκοράρουν και το τελικό 1:1 ευνοεί τα “σφυριά”, που βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

ΓΚΟΛ: 3′ Γουίλσον / 32′ Πακετά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Γουίλοκ, 57′ Ζοέλιντον, / 90+1′ Αγκουέρντ