Βαθμολογικό “άλμα” με… υπογραφή Βουό

Σε ένα… χορταστικό από άποψη θεάματος παιχνίδι, ο ΟΦ Ιεράπετρας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής ΑΕΚ Β’ με 3:2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ιβοριανό επιθετικό που σημείωσε δύο τέρματα.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο της Super League 2, o ΟΦ Ιεράπετρας πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ Β’ με 3:2 και… σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα η “Ένωση” δεν μπόρεσε να… χτίσει σερί νικών και παρέμεινε 9η με 8 βαθμούς.

Μόλις στο τρίτο λεπτό της συνάντησης, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μούλερ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ και το 0:0 διατηρήθηκε. Δύο λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι ο ΟΦΙ βρήκε το τέρμα για να ανοίξει το σκορ. Ο Μούλερ έβγαλε μια σέντρα από αριστερά, ο Βουό βρέθηκε στο σωστό σημείο μέσα στην περιοχή και άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς. Οι Κρητικοί είχαν την πρωτοβουλία αλλά η ΑΕΚ Β’ κατάφερε να βρει τέρμα ισοφάρισης, πριν βγει το ημίχρονο. Στο 42′ ο Παρράς εκτέλεσε κόρνερ, ο Κοσίδης πήρε την κεφαλιά και “νίκησε” τον Κυρίτση. Δύο λεπτά μετά το γκολ της “Ένωσης” το σύνολο του Διγκόζη, λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του Μούλερ κατέληξε στο δοκάρι.

Οι παίκτες του ΟΦΙ ξεκίνησαν… δυναμικά το δεύτερο μέρος και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 54ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Καραγιάννη, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Β’ δεν υπολόγισε σωστά την φάση και ο Βουό με κεφαλιά, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Eννιά λεπτά αργότερα ο Αντερέγκεν με πλασέ έγραψε το 3:1 και έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 67′ χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χριστόπουλος βγήκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά τον σταμάτησε ο Κυρίτσης. Στο 78′, η “Ένωση” κατάφερε να μειώσει και πάλι με τον Κοσίδη. Ωραία σέντρα αριστερά του Παρρά, κεφαλιά του Έλληνα επιθετικού, που έγραψε το 3:2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαίο “τρίποντο”.//

ΓΚΟΛ: 7′,54′ Βουό, 63′ Αντερέγκεν / 42′, 78′ Κοσίδης

Δοκάρια: 5′,44′ Μούλερ

ΟΦI (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι, Μηλιώτης (85′ Κόλα), Μούλερ, Αντερέγκεν, Βουό (79′ Μπλανκ Καζάου).

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Χριστοφιλόπουλος (62′ Δημητρίου), Ντάικο, Κατσίκας, Παρράς, Μουστακόπουλος, Κορομηλάς (73′ Τρούμπουλος), Γεωργέας (62′ Χατζηκυριάκος), Πάπα (37′ λ.τ Γκολφίνος), Χριστόπουλος, Κοσίδης.