Βαθμολογικό άλμα για την Εσπανιόλ

Οι Καταλανοί επικράτησαν επί της Μαγιόρκα με 2:0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga, ανεβαίνοντας στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας την Εσπανιόλ στην 8η χάνοντας έδαφος στη μάχη της εξάδας.

Η Μαγιόρκα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, πίεσε και κυκλοφόρησε τη μπάλα προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Η Εσπανιόλ όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Μπρεθγουέιτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, να πιέσουν και να βρουν το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 41ο λεπτό, ο Μουρίκι, με τρομερό σουτ, έκανε το 1:1, για την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, η Εσπανιόλ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και σε μόλις έξι λεπτά κατάφερε και πάλι να βρει δίχτυα και να περάσει μπροστά. Μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια, ο Μπρεθγουέιτ, με εξαιρετικό σουτ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας το 2:1. Η Μαγιόρκα ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσει, χωρίς όμως οι προσπάθειές της να αποδίδουν καρπούς και έτσι γνώρισε την ήττα με 2:1 από τους Καταλανούς. Έτσι έχασε έδαφος στη μάχη της εξάδας με την Eσπανιόλ να κάνει βαθμολογικό άλμα ανεβαίνοντας στην 12η θέση του πρωταθλήματος.//