Βαθμολογικό άλμα για τη Χετάφε

Mεγάλη νίκη για τους “Αθουλόνες” οι οποίοι επικράτησαν 3:2 της Χιρόνα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga και… ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Χετάφε η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ουνάλ να ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Τούρκο να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να γράφει το 2:0 για την ομάδα του. Οι “αθουλόνες” έκαναν το 3:0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρίνου, με τον Μπόρχα Μαγιοράλ να μην αστοχεί και να νικά τον κίπερ της Χιρόνα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έψαξαν να βρουν δίχτυα. Στο 54ο λεπτό ο Καστεγιάνος μείωσε σε 3:1, με τον Μιγκέλ Γκουτιέρες, να κάνει το 3:2 στο 80ο λεπτό, βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Η Χετάφε όμως κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της πλεονέκτημα, παίρνοντας τη νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν και την… ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη.//