Βάφτηκε “πράσινο” το ντέρμπι “αιωνίων” Β στο Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός Β’ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’ και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα στη “μάχη” που δίνει για την παραμονή στη Super League 2, με τους “ερυθρόλευκους” να πέφτουν στον… πάτο της βαθμολογίας.

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Β’ στο Ρέντη, επικρατώντας με 1-0 του Ολυμπιακού Β’, για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League 2, με τον Φουρτάδο να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, οι “πράσινοι” έφτασαν τους 18 βαθμούς και είναι ισόβαθμοι με την Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Αιγάλεω με 1-0 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι “ερυθρόλευκοι” από την πλευρά τους βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας με 15 πόντους.

Η μοναδική ομάδα που δείχνει ασφαλής είναι ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Γιούχτα στη Ρόδο και αποσπάστηκε στην πρώτη θέση των πλέι άουτ, με τους Κρητικούς να μένουν εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Ολυμπιακός Β’ – Παναθηναϊκός Β’ 0-1

Στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Β’ έγινε για πρώτη φορά απειλητικός. Ο Τσέλιος έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ του “τριφυλλιού” μπλόκαρε. Ο Παναθηναϊκός Β’ απάντησε στο 4′. Ο Φουρτάδο πάτησε περιοχή υπέροχα, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Oι “πράσινοι” απείλησαν ξανά στο 11′. Ο Αθανασακόπουλος έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Νταμπίζας με ένα εν αέριο βολέ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 35′ ο Αργυρίου με ωραία προσωπική ενέργεια πάτησε περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, με τον Ξενόπουλο να μην ανησυχεί. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0,  με τις ευκαιρίες να είναι λίγες και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67′. Ο Μπα βγήκε τετ α τετ από πάσα του Κεραμίδα, αλλά ο φορ των Πειραιωτών αστόχησε και έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το πάνω χέρι, αλλά εν τέλει οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη στο 87′! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Φουρτάδο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε το τελικό 1-0.

Ο Φουρτάδο σκόραρε στο 87′ με ωραία κεφαλιά και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό Β’. (EUROKINISSI)

ΓΚΟΛ: – / 87′ Φουρτάδο

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα, Μπιανκόν, Σγουρός, Τσέλιος (46′ Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Κεραμίδας (68′ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (68′ Καράκουτης), Σαπουντζής (75′ Κατσουλίδης), Πινακάς, Αργυρίου.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης, Φουρτάδο, Προδρομίτης (59′ Καραμπάς), Σαρδέλης (59′ Κυριόπουλος), Νταμπίζας (71′ Μαρτίνης), Λάμψιας (68′ Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (68′ Κρυπαράκος).

Παναχαϊκή – Αιγάλεω 1-0

Η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 18ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Ζαμόρα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα. Οι “κοκκινόμαυροι” πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, έκαναν διαχείριση του σκορ, με το “Σίτι” να ψάχνει την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα όμως. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι.

Οι παίκτες της Παναχαϊκής αφιερώνουν το γκολ του Ζαμόρα στον Θέμη Πατρινό, ο οποίος χάνει το υπόλοιπο των play-outs λόγω τραυματισμού. (ΙΝΤΙΜΕ)

Στο δεύτερο μέρος δεν έλειψαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα νεύρα, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να διαφυλάξει το υπέρ της 1-0 και το Αιγάλεω να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά ο Κολοβούρης έβγαλε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ την προσπάθεια του Μπουλλάρι. Οι Πατρινοί κρατούσαν και “χτυπούσαν” στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές ο Ντε Τόμας πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ! Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και η Παναχαϊκή πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, που την έβγαλε από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΓΚΟΛ: 18′ Ζαμόρα / –

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα, Προύντζος, Ντε Τομάς (90’+1′ Ιατρούδης), Αλιμπέ (68′ Γαϊτανίδης), Ντε Ολιβέιρα (90’+1′ Λιοφάγος), Τραορέ (75′ Πετράτος), Μασούρας, Μπαξεβάνος, Ζέκοφ.

Αιγάλεω: Κυρίτσης, Καρρίκι, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωνσταντακόπουλος (58′ Μπάμπης), Γαρουφαλιάς (76′ Σταμένκοβιτς), Βάρκας (71′ Ζαροκώστας), Νταβιώτης (46′ Ναζίμ), Ραμίρεζ (58′ Μίσκου), Μπουλλάρι.

Διαγόρας Ρόδου – Γιούχτας 1-0

Ο ρυθμός στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ήταν αργός και οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 29′ και ανήκε στον Γιούχτα, με τον Βρεττό να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Λαδά! Τέσσερα λεπτά αργότερα (33′) οι Κρητικοί απείλησαν ξανά. Ο Νοικοκυράκης εκτέλεσε φάουλ και ο Τζανής με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Διαγόρα. Πάνω που οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει την πίεσή τους, οι Ροδίτες ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 39′. Ο Λούκιτς πάτησε ωραία για τον Μανιά, ο οποίος με έναν “κεραυνό” δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πρινιωτάκη και έκανε το 1-0. Στο 42′ το μακρινό σουτ του Νοικοκυράκη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Λαδά, με το 1-0 υπέρ του “Γηραιού” να παραμένει στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, παρά την ανωτερότητα των Κρητικών.

Ο Γιούχτας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στο 64′ έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Διαγόρα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά σε τρεις χρόνους, ο Λώλης έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μπουτσάκης με κοντινή προβολή δεν βρήκε στόχο! Πίεζαν αρκετά οι φιλοξενούμενοι και στο 84′ άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλεξόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα αουτ. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, με τον “Γηραιό” να πανηγυρίζει τη νίκη και την πρωτιά των πλέι άουτ, την ώρα που οι Κρητικοί βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού και στο -1 από την σωτηρία.

ΓΚΟΛ: 39′ Μανιάς / –

Διαγόρας Ρόδου: Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης (59′ Νικολής), Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Λούκιτς (59′ Σταματούλλας), Τσιαντούλας, Αντεσίνα (24′ λ.τρ. Βολάκης), Λεσάι (80′ Τσάβος), Μανιάς.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Τζανής (72′ Κωστανάσιος), Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης (88′ Κορνιλάκης), Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (78′ Ροβίθης), Μπρους (88′ Κίσσας), Αλεξόπουλος, Νοικοκυράκης, Βρεττός (88′ Ορφανουδάκης).