Τζέραρντ-Λάμπαρντ σημειώσατε… Άσσο

Η αυλαία για τη δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ “άνοιξε” στο “Βίλα Παρκ”, με την Άστον Βίλα να υποδέχεται την Έβερτον και τους “χωριάτες” με γκολ των Ινγκς και Μπουεντία να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο, καταβάλλοντας… την αντίσταση των “ζαχαρωτών” με 2-1.

Σε μία αναμέτρηση, όπου Στίβεν Τζέραρντ και Φρανκ Λάμπαρντ διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους για πρώτη φορά ως προπονητές, οι δύο ομάδες  πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, με την Άστον Βίλα να προηγείται με 1-0, χάρη στο γκολ του Ντάνι Ινγκς, ο οποίος έχει σκοράρει με τέσσερις διαφορετικές ομάδες κόντρα στην Έβερτον, με τις Μπέρνλι, Σαουθάμπτον και Λίβερπουλ να συμπληρώνουν το… καρέ. Το δεύτερο ημίχρονο, ενώ ξεκίνησε με το ρυθμό να είναι αρκετά πεσμένος, αποδείχτηκε… θρίλερ. Τα “ζαχαρωτά” “πάλεψαν” το ματς όσο μπορούσαν, “σπαταλώντας” μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος για να ισοφαρίσουν. Το παιχνίδι έληξε 2-1, μετά από αρκετές συγκινήσεις και δραματικές συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά.

Σε ένα παιχνίδι με έντονο ρυθμό και αρκετές μονομαχίες, η Άστον Βίλα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε με τον Ντιέγκο Κάρλος, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Οι “χωριάτες” είχαν την κυριαρχία του αγώνα ανεβάζοντας ψηλά τα άκρα τους, χωρίς να απειλούν όμως, με τα “ζαχαρωτά” να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. Στο 24′ η ‘Εβερτον βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Γκόρντον να είναι εκτεθειμένος.

Και από το πουθενά… γκολ για την Άστον Βίλα, καθώς ο Γουότκινς στο 32ο λεπτό, μετά την εξαιρετική ενέργεια που έκανε από τα δεξιά, βρήκε τον Ινγκς και αυτός με ωραίο ελιγμό βρήκε χώρο, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ, με ένα πολύ δυνατό σουτ, που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης. Στο 34’ ο Ντουκουρέ μετά απο τραυματισμό, αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Ντέιβις. Μέχρι την ανάπαυλα η Έβερτον πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε, κυρίως με ατομικές ενέργειες, να διασπάσει την άμυνα της Άστον Βίλα, χωρίς επιτυχία όμως. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ του Ινγκς να είναι η μόνη ουσιαστική τελική του ματς και τους “χωριάτες” να μην μετουσιώνουν την κυριαρχία τους με κλασσικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος τα “ζαχαρωτά” μπήκαν με διάθεση να ισοφαρίσουν και στο 53′ παραλίγο να τα καταφέρουν, με τον Γκρέι μετά από ατομική ενέργεια να σουτάρει, με τον Μαρτίνεζ όμως να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει. Στο 58′ ο Κουτίνιο ζήτησε τη βοήθεια του ιατρικού επιτελείου και τελικά είχαμε και άλλη αναγκαστική αλλαγή στο 60′, με τον Μπουεντία να παίρνει τη θέση του. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Άστον Βίλα να είναι πιο… ζωηρή από την Έβερτον, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 72′ ξανά από εκτέλεση κόρνερ απείλησε ο Ντιέγκο Κάρλος με ένα δυνατό σουτ να σταματάει στα σώματα των παικτών της Έβερτον. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για την Βίλα, με το Ντιν να σουτάρει, τον Πίκφορντ να λέει “όχι” και στη συνέχει το γυριστό του Μπουεντία σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Νικολένκο, δίνοντας… παράταση ζωής στην ομάδα του.

Η Έβερτον μέχρι το 80ο λεπτό δεν είχε καταφέρει να κάνει κάποια αξιόλογη ευκαιρία και ο Λάμπαρντ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντέλε Άλι και τον Ονανά, προκειμένου να γίνει η ομάδα του πιο απειλητική. Στα τελευταία λεπτά  Έβερτον πίεσε ψηλά, αλλά η Άστον Βίλα έδωσε τέλος στα σενάρια ισοφάρισης με τον Μπουεντία να συνεργάζεται άψογα με τον Γουότκινς και να κάνει το 2-0 σε κενή εστία στο 86′. Όσα δεν είχε προσφέρει το ματς στα προηγούμενα 85 λεπτά τα ανταπέδωσε στο τέλος. Η Έβερτον μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ονανά ανάμεσα σε δύο γύρισε τη μπάλα και ο Ντιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει ως έξτρα χρόνο τα πέντε λεπτά. Τα “ζαχαρωτά” άγγιξαν την ισοφάριση στο 90+1 με τον Μαρτίνεζ να “βγάζει” το σουτ του Γκόρντον και τους αμυντικούς της Βίλα να διώχνουν με ασφάλεια. Σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες, κάνοντας τους “χωριάτες” να καρδιοχτυπήσουν. Το παιχνίδι έληξε έτσι στο 99′, με τον Τζέραρντ να κερδίζει τον Λάμπαρντ με 2-1 και να μαζεύει τους πρώτους 3 βαθμούς για τη νέα σεζόν.

Άστον Βίλα – Έβερτον 2 – 1

Γκολ:  32′ Ντάνι Ινγκς, 86′ Μπουεντία – 87′ Ντιν (αυτ.)

Κάρτες: 29′ Κουτίνιο, 49′ Ντιν , 75′ Ινγκς, 90+8′ Γιάνγκ – 43′ Ντέιβις

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνεζ, Κας (Κόνσα 90+8), Ντιέγκο Κάρλος, Μινγκς, Ντιν, Ράμσεϊ (Γιανγκ 90+4), Καμαρά, ΜακΓκίν, Γουότκινς, Κουτίνιο (Μπουεντία 60′), Ινγκς (Μπέιλι 78′)

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουντι (Ντέλε Άλι 81′), Ταρκόφσκι, Χόλγκειτ, Πάτερσον, Ντουκουρέ (Ντέιβις 34′), Ιβόμπι, Μικολένκο, ΜακΝίλ (Ροντόν 64′), Γκρέι (Ονανά 81′), Γκόρντον