Τρομερή Κύπρος κέρδισε εκτός έδρας το Ισραήλ

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, πέρασε με το τελικό 3:2 από το Ισραήλ, παρόλο που αγχώθηκε, καθώς το αρχικά 2:0 υπέρ των Κύπριων, έγινε 2:2, πριν το εκπληκτικό γκολ του Ιωάννου.

Η Κύπρος επικράτησε με 3:2 εκτός έδρας του Ισραήλ, σε ένα παιχνίδι, που βρέθηκε μπροστά με 2:0, ισοφαρίστηκε σε 2:2, πριν ο Ιωάννου δώσει τη λύση στο 82ο λεπτό. Βασικός αγωνίστηκε ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, Ντορόν Λάιντνερ, που έγινε αλλαγή στο 56′.

Η ομάδα της Μεγαλονήσου μπήκε με εξαιρετικό τρόπο στο παιχνίδι, και άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, με τρομερό εν κινήσει τακουνάκι του Χαραλάμπους. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας το 0:2 στο 24′ με ωραίο τσίμπημα του Πίττα.

Στα μέσα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν ένα εκρηκτικό τους δίλεπτο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τους Γκλουκχ στο 66′ και Μπάριμπο στο 67′. Ωστόσο, η Κύπρος με τρομερό σουτ του Ιωάννου στο 82′, έφτασε στη νίκη.

Μετά την αναμέτρηση ο Τιμούρ Κετσπάγια δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας μας. Σήμερα δείξαμε ως Κύπρος ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο αλλά και να παίρνουμε και αποτέλεσμα. Δεν υστέρησε κανένας από τους ποδοσφαιριστές που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κερδίσαμε μια καλή ομάδα όπως το Ισραήλ.

Είχαμε ποιότητα μέσα στο παιχνίδι μας, η κάθε αντεπίθεση μας ήταν ευκαιρία για γκολ και είμαι πολύ χαρούμενος που μετά την ήττα από τη Βουλγαρία, βρήκαμε τις δυνάμεις να έρθουμε εδώ και να πάρουμε τη νίκη με καλό ποδόσφαιρο. Τα παιδιά έδειξαν ότι έχουν θέληση, ξέρουν και μπορούν.

Έχουμε χρόνο μέχρι τους επίσημους αγώνες να προετοιμαστούμε. Εύχομαι να έχω στη διάθεση μου όλους τους ποδοσφαιριστές για να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κάνουμε κάτι καλό. Μας στεναχώρησε ο τραυματισμός του Ματία Σπόλιαριτς. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και σύντομα να είναι με την ομάδα του αλλά και με την Εθνική».