Τρομερή Γκλάντμπαχ ‘’κατάπιε’’ τη Λειψία

Τα “πουλάρια” επικράτησαν εύκολα με 3-0 για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη μετά από σχεδόν ένα μήνα.

Οι παίκτες του Ρόζε είχαν ευκαιρίες, προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, όμως… αφέθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων και του Χόφμαν, οι οποίοι ήταν αποφασισμένοι και αποτελεσματικοί.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 9ο λεπτό, με τον Ελβέντι να πιάνει ανενόχλητος μια κεφαλιά από κόρνερ του Χόφμαν και τον Γκουλάτσι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε το 1-0 της Γκλάντμπαχ. Οι παίκτες της Λειψίας δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα, ο Κράμερ βρήκε τον Τουράμ, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Ούγγρος γκολκίπερ, με τον Χόφμαν να παίρνει το “ριμπάουντ” και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Στο 17’ ο Φόρσμπεργκ εκτέλεσε φάουλ, ο Γκβαρντιόλ κατέβασε με το στήθος, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σόμερ. Στο 25’ η Λειψία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Σίλβα να παίρνει την μπάλα στην περιοχή και να αστοχεί, με τον Σόμερ να βρίσκεται εκτός εστίας. Στο 29ο λεπτό, ο Σίλβα έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ να αποκρούει.

Στο 35ο λεπτό ο Χόφμαν διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του. Ο Γερμανός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, δε δίστασε και το σουτ του κατέληξε χαμηλά στην αριστερή γωνία. Το τελευταίο 10λεπτο κύλησε χωρίς σημαντικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και το ημίχρονο έληξε με το σκορ 2-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Λειψία απείλησε και πάλι με τον Σίλβα στο 47’, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Σόμερ. Ο Σομποσλάι πήρε την μπάλα μετά την απομάκρυνση του Ελβετού, με το σουτ του να σταματάει ξανά στον γκολκίπερ της Γκλάντμπαχ. Στο 53ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Μπενσεμπαϊνί στη μικρή περιοχή, με τον Αλγερινό να “κρεμάει” τον Γκουλάτσι και να κάνει το 3-0.

Στο 61’ ο Τουράμ έλαβε μια πάσα από τον Ελβέντι στην περιοχή, όμως προσπάθησε να… σκάψει τον Γκουλάτσι, με τον Ούγγρο να αποκρούει εύκολα. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε πολύ… ρηχά νερά, με τις φάσεις να είναι λιγοστές. Στο 89’ η Γκλάντμπαχ έχασε ευκαιρία να σκοράρει και τέταρτο γκολ, με τον Κράμερ να βρίσκει τον Χόφμαν στην περιοχή και το σουτ του τελευταίο να περνάει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 90’ ο Σλάγκερ επιχείρησε να σκοράρει το γκολ της… τιμής, όμως ο Σόμερ είχε απάντηση στο σουτ του.

ΓΚΟΛ: 11’, 35’ Χόφμαν, 53’ Μπενσεμπαϊνί

Κίτρινες: 52’ Βάιγκλ, 66’ Στιντλ / 26’ Καμπλ, 66’ Χένρικς

Γκλάντμπαχ (Ντάνιελ Φάρκε): Σόμερ, Σκέιλι, Φρίντριχ, Ελβέντι, Μπενεμπαϊνί, Κράμερ, Βάιγκλ (90’ Γιάντσκε), Χόφμαν (90’ Λάινερ), Στιντλ (82’ Βολφ (86’ Χέρμαν), Κονέ, Τουράμ (90’ Ενγκουμού).

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάτσι, Χένρικς (80’ Ράμος), Ορμπάν, Γκβαρντιόλ, Ράουμ, Χαϊνταρά (46’ Σλάγκερ), Καμπλ, Ενκουνκού, Σομποσλάι, Φόρσμπεργκ (46’ Βέρνερ), Σίλβα (67’ Πόουλσεν)