Τρομερή Αταλάντα στο “Άνφιλντ” | Οι “αετοί” ταξιδεύουν στην Μασσαλία για την πρόκριση

Η Λίβερπουλ ηττήθηκε από τους “Μπεργκαμάσκοι” με 3-0 στην έδρα της και πλέον κυνηγάει την ανατροπή που θα την φέρει πιο κοντά σε έναν από τους στόχους της την φετινή σεζόν, σε αντίθεση με την Μπενφίκα που επικράτησε με 2-1 της Μαρσέιγ και κάνει ήδη όνειρα ημιτελικών.

Λιβερπουλ-Αταλάντα 0-3

Οι “κόκκινοι” φιλοξένησαν την Αταλάντα με σκοπό να πάρουν το προβάδισμα πρόκρισης που ήθελαν για τα ημιτελικά του Europa League, αλλά οι “Μπεργκαμάσκοι” είχαν άλλη άποψη. Στο 38ο λεπτό ο Σκαμάκα έκανε το 1-0 για την Ιταλική ομάδα, αναγκάζοντας τον Γιούρκεν Κλοπ σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος. Στο δεύτερο μέρος ο Σκαμάκα έκανε το 2-0 στο  60′ και στο 83′ ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μίλαν-Ρόμα 0-1

Στο “Σαν Σίρο” η Μίλαν βρέθηκε αντιμέτωπη με την Ρόμα για, στο Ιταλικό εμφύλιο με την ομάδα του Ντε Ρόσι να βρίσκει δίχτυα στο 17ο λεπτό με τον “φορμαρισμένο” τον τελευταίο καιρό Τζιανλούκα Μαντσίνι ο οποίος νίκησε τον Μενιάν για να κάνει το 1-0 και να δώσει προβάδισμα στους “Ρωμαίους” το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Γουέστ Χαμ 2-0

Η Λεβερκούζεν δεν άσκησε τρομερή πίεση στην Γουέστ Χαμ, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες να περιμένει καρτερικά στα “καρέ” της με σκοπό να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι “ασπιρίνες” πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στην άμυνα τους και να αμύνονται στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος ο Χόφμαν και ο Μπονιφέις έδωσαν προβάδισμα στην Λεβερκούζεν με 2-0 για να βάλουν γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μπενφίκα-Μαρσέιγ 2-1

Η Μπενφίκα έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης απέναντι στην Μαρσέιγ την οποία και κέρδισε με 2-0, έχοντας ως Ράφα Σίλβα στο 16ο λεπτό και στην συνέχεια τον Άνχελ Ντι Μαρία στο 52ο λεπτό. Η πίεση που άσκησαν στην Γαλλική ομάδα ήταν τεράστια με το Ντα Λουζ  να παίζει καθοριστικό ρόλο για να κάνει η Μπενφίκα το πρώτο βήμα πρόκρισης. Αυτό το οποίο κατάφερε να κάνει η Μαρσέιγ ήταν να μειώσει με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 67ο λεπτό για να έχει ελπίδες πρόκρισης στο στάδιο “Βελοντρόμ”.