Τρίτη νίκη και πρωτιά για Λετονία, “απέδρασε” με το διπλό η Σλοβακία

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για τις δυο ομάδες, οι οποίες επιβλήθηκαν της Μολδαβίας και του Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα για την τρίτη “στροφή” του Nations League.

Αζερμπαϊτζάν – Σλοβακία 0-1

Αν και δυσκολεύτηκε, η Σλοβακία κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Αζερμπαϊτζάν με 1-0 και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο Nations League. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα και για τις δύο ομάδες, παραμένοντας στο μηδέν. Στο δεύτερο μέρος, οι Σλοβάκοι εμφανίστηκαν περισσότερο αποφασισμένοι, πίεσαν και κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη, χάρις στο γκολ του Βλάντιμιρ Βάις στο 81ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σκόραραν ξανά, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το σκορ να παραμένει στο 1-0 και τη Σλοβακία να φεύγει με το διπλό και τη δεύτερη νίκη.

Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου στην τρίτη κατηγορία του Nations League:

1.Καζακστάν
2.Σλοβακία
3.Λευκορωσία
4.Αζερμπαϊτζάν

Μολδαβία – Λετονία 2-4

Σε ένα “γεμάτο” παιχνίδι, η Λετονία κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη της συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με 4-2 στη Μολδαβία, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου της. Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις  στο 5ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικολαέσκου. Στη συνέχεια, οι Λετονοί αντέδρασαν και αρχικά ισοφάρισαν στο 19′ με τον Γκουτκόβσκις και στο 26΄πέρασαν μπροστά στο σκορ χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ικαούνιεκς. Ο Γκουτκόβσκις “χτύπησε” και στο 60′ διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και δίνοντας “αέρα” δυο γκολ στους φιλοξενούμενους. Το ματς απέκτησε και πάλι μεγάλο ενδιαφέρον στο 64o λεπτό, όταν ο Μότσπαν μείωσε σε 3-2 για τη Μολδαβία, ωστόσο ο Ικαούνιεκς στο 75′ “σφράγισε” τη νίκη για τη Λετονία, η οποία παραμένει “μόνη” πρώτη στον πρώτο όμιλο της τελευταίας κατηγορίας του Nations League.