Τρίποντο στο Πολύκαστρο για την ΑΕΛ και στο -3 από τον Λεβαδειακό

Με πέντε αναμετρήσεις, για την 26η αγωνιστική, έπεσε η αυλαία της κανονικής περιόδου του Α’ Ομίλου της Super League 2.

Η ΑΕΛ νίκησε τον -ήδη υποβιβασμένο- Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο και μπαίνει στα πλέι οφ με τρεις βαθμούς λιγότερους από τον Λεβαδειακό. ΑΕΚ Β’ και Μακεδονικός ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 0-0 στα Σπάτα, αποτέλεσμα που “βόλεψε” βόλεψε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πήραν το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Στα πλέι άουτ θα παίξει ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος μπορεί να “διέλυσε” εντός έδρας με 4-0 τη Νίκη Βόλου αλλά το αποτέλεσμα του Μακεδονικού δεν τον ευνόησε.

Απόλλων Πόντου – ΑΕΛ 1-3

Η ΑΕΛ επιβλήθηκε με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου στο Δημοτικό Στάδιο Πολυκάστρου Κιλκίς. Τα γκολ για τους “βυσσινί” πέτυχαν με καρφωτή κεφαλιά o Πεντρόσο στο 17ο λεπτό, με σουτ ο Φατάι στο 48ο λεπτό και με σουτ ο Νίνο στο 83ο λεπτό, ενώ ο Σαχόλλι με σουτ μείωσε για τους γηπεδούχους στο 57ο λεπτό. Έτσι, η ομάδα της Λάρισας μπαίνει στα πλέι οφ με διαφορά 3 βαθμών από τον πρώτο Λεβαδειακό και θα κυνηγήσει την άνοδο στην Super League.

ΓΚΟΛ: 59′ Σαχόλλι / 18′ Πεντρόζο, 49′ Φατάι, 83′ Νίνο

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ίννος (62′ Αποστολάκης), Αλμπάνης (62′ Σκάλα), Αμαραντίδης, Σαχόλλι, Ντιαλόσι, Μπούμπας (46′ Ακένα), Αγκουάντο (84′ Νοβίκοφ), Λαμπίρης, Κάρδαρης.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης (85′ Παρασκευάς), Μαϊδανός, Θ. Παπαγεωργίου, Γιανναράκης, Πλέγας (56′ Θωμαΐδης), Αντράντα, Στίνα (68′ Κ. Παπαγεωργίου), Φατάι, Πεντρόζο (56′ Κόσιτς), Μαυριάς (56′ Νίνο).

ΑΕΚ Β’ – Μακεδονικός 0-0

Ο Μακεδονικός ήρθε ήρθε ισόπαλος με σκορ 0-0 στα Σπάτα κόντρα στην ΑΕΚ Β’ και με δεδομένα τα υπόλοιπα αποτελέσματα στον Βόρειο Όμιλο εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Super League 2.

ΓΚΟΛ: – / –

ΑΕΚ Β’: Αγγελόπουλος, Τρούμπουλος, Χρυσόπουλος, Γεωργέας, Πήλιος (74′ λ.τρ. Κανελλόπουλος), Ρουκουνάκης (65′ Λέλεκας), Σκόνδρας (74′ Γκολφίνος), Πανεράς, Τιέι (65′ Τσελεμπάκης), Μουστάκας, Σταμούλης.

Μακεδονικός: Περντρέου, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Γρομητσάρης, Τσουκάνης, Χάσεκ (90’+1′ Ραμίρεζ), Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (84′ Μελετίδης), Μπουλάτοβιτς (90’+1′ Περέιρα), Ζαφειράκης (75′ Λυμπεράκης), Σιμόνι.

ΠΑΟΚ Β’ – Νίκη Βόλου 4-0

Ο ΠΑΟΚ Β’ διέλυσε τη Νίκη Βόλου, καθώς τη νίκησε με 4-0 στο γήπεδο του Μακεδονικού στη Νέα Ευκαρπία, αλλά δεν μπήκε στα πλέι οφ.

Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Αργύρη Δαρέλη, ενώ με κεφαλιά ο Φίλων έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό. Στο φινάλε οι Σαποβάλοφ (86′) και Μπράντονιτς (90’+3′) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 1′ Δαρέλας, 55′ Φίλων, 86′ Σαποβάλοφ, 90’+3′ Μπράντονιτς / –

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας (59′ Κιτσάκης), Γιαξής, Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Σνάουτσνερ, Σπυράκος, Γκούμας (38′ λ.τρ. Πανίδης), Δαρέλας, Κανίς.

Νίκη Βόλου: Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας (59′ Κιτσάκης), Γιαξής, Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Σνάουτσνερ (76′ Τσίκος), Σπυράκος, Γκούμας (38′ λ.τρ. Πανίδης), Δαρέλας (79′ Μπράντονιτς), Κανίς (76′ Σαποβάλοφ).

Ηρακλής – Αιολικός 3-0

Ο Ηρακλής, στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον “κυανόλευκο” πάγκο, επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 του Αιολικού και μπαίνει στα πλέι άουτ από θέση ισχύος. Από την άλλη, οι νησιώτες συνεχίζουν την προβληματική τους εικόνα και φαντάζουν νούμερο ένα φαβορί για υποβιβασμό.

ΓΚΟΛ: 5′,49′,79′ Αρόγιο / –

Ηρακλής: Παλαβράκης, Χρουσιέλ, Χειρίτραντας, Γκμπενιόν, Ισνάλντο, Αρόγιο (90′ Τόρες), Εμπό, Νεοφυτίδης, Κούστα, Γκέρμους (85′ Κουντουριώτης), Τσαγκαλίδης.

Αιολικός: Ντόκιτς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό, Μπενίτεζ, Ιγκνιάτοβιτς, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος, Ουνγιαλίδης, Ντίμοφ, Ζιβογίνοβιτς.

Καμπανιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε με 1-0 του Καμπανιακού στην Χαλάστρα και μπαίνει στα πλέι άουτ με 5 βαθμούς διαφορά από τον τελευταίο Αιολικό, που φαντάζει το νούμερο ένα φαβορί για να ακολουθήσει τον Απόλλωνα Πόντου στη Γ’ Εθνική. Από την άλλη, ο Καμπανιακός βρίσκεται στο +2 από τον υποβιβασμό και στα πλέι άουτ θα δώσει τη “μάχη” του για παραμονή στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: – / 7′ Μπούζας

Καμπανιακός: Ιωαννίδης, Π. Καθάριος (80′ Πολύζος), Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης (67′ Παπακωνσταντίνου), Πόζογλου (55′ Μάνιος), Μπούσης, Ν. Καθάριος, Φροσύνης, Γαρύφαλλος, Τότσκα (67′ Ταΐρης).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Βερνάρδος (79′ Παπαδάκος), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σαλαμούρας, Ντουμάνης (66′ Ζάγγος), Κορέλας (66′ Κοκκίνης), Μπούζας (87′ Αθανασιάδης), Κονίλιο.