Τρίποντο με… Αραούχο και Πινέδα

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της νέας σεζόν έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-0 της Λαμίας εκτός έδρας και έδειξε τα… δόντια της από την πρώτη αγωνιστική.

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στο “ΔΑΚ Λαμίας” στο ντεμπούτο του Αργεντινού. Τα δύο γκολ του Σέρχιο Αραούχο, αλλά και το ένα του Ορμπελίν Πινέδα στο ντεμπούτο του, ήταν αρκετά για τους “κιτρινόμαυρους”. Θετική παρουσία και για τον Ντομαγκόι Βίντα στην πρώτη του εμφάνιση επί ελληνικού εδάφους.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ντε Βινσέντι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζαβέλλα και επιχείρησε να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Έλληνας στόπερ τον σταμάτησε. Η πρώτη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ ήρθε στο 21′ με τον Αραούχο να αστοχή από ευνοϊκή θέση. Στο 32′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Σλίβκα από τον Σιμάνσκι. Ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Σε εκείνο το σημείο η “Ένωση”… ξύπνησε και μόλις δύο λεπτά μετά άνοιξε το σκορ χάρη σε συνεργασία του Πινέδα με τον Αραούχο. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μάντολος αστόχησε εξ’ επαφής και δεν έκανε το 2-0.

Αυτό συνέβη στο 65′, όταν ο Αραούχο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζανετόπουλου και πλάσαρε εύστοχα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Βίντα ντύθηκε… εξτρέμ και συνεργάστηκε με τον Πινέδα ο οποίος έγραψε το τελικό 3-0 με εξαιρετικό πλασέ. Το μόνο που είχε να επιδείξει η Λαμία ήταν ένα δοκάρι σε σουτ του Τσούκαλου.

ΓΚΟΛ: 35′, 65′ Αραούχο, 73′ Πινέδα

Κίτρινες: 49′ Τζανετόπουλος – 62′ Σιμάνσκι
Δοκάρι: 33′ Ντε Βινσέντι, 84′ Τσούκαλος

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (57′ Μανούσος), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Γκοράνοβ, Σιμόν, Σλίβκα, Νούνιες, Μπάμπης (84′ Σαραμαντάς), Ντε Βινσέντι (Τσούκαλος 74′), Τσιλούλης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα (83′ Ρότα), Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (76′ Γκαρσία), Άμραμπατ (89′ Φράνσον), Τσούμπερ (89′ Μοχαμάντι), Μάνταλος, Αραούχο (84′ Μήτογλου).