Τρίποντο… Ευρώπης για τους “ροχίτος”

Η Οσασούνα επικράτησε με 1:0 της Αλμερίας στο “Σαντάρ”. Σε ένα πρώτο ημίχρονο αρκετά μοιρασμένο από τις δύο πλευρές και αρκετά ισορροπημένο, στο δεύτερο μέρος άνοιξε το σκορ η Οσασούνα νωρίς-νωρίς, στο 47′ με τον Ορόθ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν και καμία από τις δύο δεν έδειξε τη διάθεση να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Η Οσασούνα ωστόσο ήταν εκείνη που είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας όμως η Μαγιόρκα είχε τη μόνη καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Στο 31′ η μόνη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ο Κόστα “πέταξε στα σκουπίδια” μια καλή ευκαιρία για να πετύχει το γκολ. Πήρε μια ωραία σέντρα μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε στέλντοντας την μπάλά άουτ.

Πρώτοι απείλησαν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι και άνοιξαν το σκορ με το “καλημέρα”. Στο 47′, ο Ορόθ μετά από μια κοντινή πάσα του Γκόμεθ, την ώρα που σπρίνταρε στην περιοχή, ξεγέλασε τον αντίπαλο του και έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ραϊκόβιτς, γράφοντας το 1:0. Ο Κίκε Γκαρθία στο 82′, ένα μέτρο μέσα στην περιοχή, μετά από μία πάσα ακριβείας έκανε το σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα, με την Οσασούνα να “σκαρφαλώνει” στην 7η θέση με 27 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η Αλμερία, έμεινε στη 10η θέση με 22 βαθμούς.//

ΓΚΟΛ: 47′ Ορόθ
Κίτρινες: 58′ Άβλιλα, 78′ Τορό / 39′ Λι

Οσασούνα (Γιαγκόμπα Αρασάτε): Φερνάντεθ, Μορένο (90′ Ο. Γκαρθία), Ερνάντεθ, Γκαρθία, Σάντσεθ, Ορόθ (90′ Μπράσανατς), Τορρό, Γκόμεθ, Άβιλα (68′ Ρ. Γκαρθία), Μπούντιμιρ (75′ Κ. Γκαρθία), Εζαλσόυλι (68′ Μονκαγιόλα)

Μαγιόρκα (Χαβιέρ Αγκίρε): Ραϊκόβιτς, Μαφέο, Βαλιέντ, Ραϊγιό, Κοπέτε (72′ Πρατς), Κόστα (72′ Κουφρέ), Ροντρίγκεθ (74′ Εντιαγέ), Μπάμπα (84′ Σάντσεθ), Γκρενιέ, Λι (84′ Α. Ροντρίγκεθ), Μουρίκι