Τριάρα με μπαλάρα η Ελλαδάρα!

Μία Εθνική να την… πιείς στο ποτήρι! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία, επικράτησε με το εμφατικό 3-1 και ολοκλήρωσε με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Nations League.

Η Ελλάδα μπορεί να έχει σφραγίσει εδώ και δύο αγωνιστικές, αλλά φρόντισε να ολοκληρώσει με ιδανικό τρόπο την παρουσία της στους ομίλους του Nations League, πριν τις υποχρεώσεις της στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η “γαλανόλευκη” είχε την κατοχή της μπάλας και ήθελε να δώσει τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 8′, το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά εν τέλει, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ιδανικά τη φάση μετά από διεκδίκηση του Μασούρα. Στο 15ο λεπτό, η Ελλάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Φάρελ δεν έπιασε σταθερά την μπάλα στην έξοδό του και ο Πέλκας έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Στο 18ο λεπτό, ο Ντέιβις έκανε τη σέντρα και ο Λέιβερι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-1. Στο 20′, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Μασούρας βγήκε τετ-α-τετ με τον Φάρελ, αλλά το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Πέλκας δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της Ελλάδας -και τα δικά του- σε κενή εστία. Εν συνεχεία, η “γαλανόλευκη” συνέχισε να έχει την υπεροχή του αγώνα, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε έως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, αναζητώντας το δεύτερο γκολ που θα του έδινε εκ νέου προβάδισμα. Στο 48′, ο Μασούρας βρέθηκε μπροστά από τον Φάρελ, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Βόρειας Ιρλανδίας και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη φάση. Στο 55′ ήρθε το γκολ για τη “γαλανόλευκη”. Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ έκλεψαν την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, έδωσε στον Μπακασέτα, ο οποίος έδωσε στον Μασούρα κι εκείνος ευστόχησε με πλασέ για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, η Ελλάδα αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Τσιμίκα, ωστόσο ο ίδιος σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Εν συνεχεία, ο ρυθμός του αγώνα “πάγωνε” συχνά με τις αλλαγές των δύο ομάδων, ωστόσο η “γαλανόλευκη” συνέχισε να ελέγχει το ματς. Στο 80′ ήρθε και τρίτο γκολ για την Ελλάδα. Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ έκλεψαν ξανά την μπάλα, ο Μάνταλος έγινε κάτοχός της, πήρε μέτρα και έκανε ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Φάρελ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε εκ νέου και η Εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη με 3-1.

ΓΚΟΛ: 15′ Πέλκας, 55′ Μασούρας, 80′ Μάνταλος / 18′ Λέιβερι

Δοκάρι: 20′ Μασούρας

Κίτρινες: 16′ Μάνταλος / 79′ ΜακΚαν, 84′ Φλάναγκαν

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Μπακασέτας (76′ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μασούρας (76′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67′ Πέλκας), Ιωαννίδης (67′ Δουβίκας)

Βόρεια Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλο): Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (68′ Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (76′ Φέργκιουσον), ΜακΝερ, ΜακΚαν, Ντέιβις, Τόμπσον (9′ Σάβιλ), Μάγκενις (76′ ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (67′ Γουάιτ)

Η τελική βαθμολογία του ομίλου

Ελλάδα 15β.

Κόσοβο 9β.

Κύπρος 5β.

Βόρεια Ιρλανδία 5β.

*Η “γαλανόλευκη” ανέβηκε στη δεύτερη κατηγορία και προκρίθηκε στην τελική φάση της διοργάνωσης.

*Η Βόρεια Ιρλανδία πήρε τον… δρόμο προς την τρίτη κατηγορία της διοργάνωσης.