Του έλλειψε το γκολ και τώρα… Ιεροσόλυμα

Με “λευκή” εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Europa Conference League και πλέον ελπίζει για την πρόκρισή του στο Ισραήλ.

Ο ΠΑΟΚ είχε όρεξη, φάσεις, αλλά όχι το γκολ και έμεινε στο 0:0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ στην Τούμπα. Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στα Ιεροσόλυμα την Πέμπτη (03/08, 20:30, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) και ο νικητής θα αντιμετωπίσει την Χάιντουκ από την Κροατία στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και παρουσιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο αρκετά κινητικός “πατώντας” περιοχή περισσότερες φορές, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Στο 11′, ο Ζίβκοβιτς “τσίμπησε” την μπάλα και ο Γκότλιβ τον έριξε κάτω, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ του “Δικέφαλου του Βορρά”. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν κατάφερε να την μετατρέψει σε γκολ, μιας και ο Σίλβα κράτησε το “μηδέν”. Οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν άμεσα και στο 15′ το σουτ του Τάισον πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 20ο λεπτό ο Έκονγκ βρέθηκε σε καλή θέση και δεν “έπιασε” την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Στο 25′, ήρθε η πρώτη φάση για την Μπεϊτάρ, η οποία έγινε απειλητική με την κεφαλιά του Νικολαέσκου να φεύγει άουτ. Ο Κωνσταντέλιας είχε τη δική του στιγμή στο 28′, όταν σούταρε από ευνοϊκή θέση, ωστόσο ο Σίλβα μπλόκαρε σταθερά. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μπάμπα και στη συνέχεια στο δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 38ο λεπτό, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου σπατάλησε άλλη μία καλή στιγμή, με τον Σβαμπ να σουτάρει και τον Σίλβα να διώχνει με εξαιρετικό τρόπο.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν “ζεστά” και στο δεύτερο μέρος. Στο 51′ ο Κεντζιόρα έκανε την σέντρα, αλλά κανείς δεν βρέθηκε να κάνει την προβολή από ευνοϊκή θέση. Ο ρυθμός έπεσε, όμως στο 65′, ήρθε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπεϊτάρ με τον Νικολαέσκου να πιάνει ένα δυνατό σουτ από δύσκολη γωνία και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο Έκονγκ “άγγιξε” το γκολ με κεφαλιά στο 67′, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι και ενώ προηγουμένως υπήρξε επιθετικό φάουλ. Στο 78′, ο ΠΑΟΚ που πάλευε συνεχώς για το γκολ, ατύχησε εκ νέου όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ και κεφαλιά του Σβαμπ, η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι του Σίλβα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το “χρυσό” γκολ, χωρίς όμως αυτό να έρθει και έτσι το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο απόλυτο “μηδέν” (0:0).