Του… έκλεψε τη νίκη στο 90’+3′ (videos)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ΠΑΟΚ και Μακεδονικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3:3, με τον “δικέφαλο του βορρά να ισοφαρίζει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην πρώτη του ευκαιρία στην αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ Β βρήκε δίχτυα, με τον Δαρέλα να ανοίγει το σκορ στο 5′, σκοράροντας το δεύτερο γκολ του φέτος, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού από πολύ νωρίς.

Ο Μακεδονικός στη συνέχεια και μετά το τέρμα που δέχτηκε ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να αντιδράσει, μετά το δυνατό ξεκίνημα του “δικέφαλου του βορρά”. Ο Σιατραβάνης, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Μπαλωμένο να προχωρά σε σωτήρια απόκρουση.

Στο 35ο λεπτό, οι “πράσινοι” κέρδισαν πέναλτι. Ο Σελιμάι, ανέτρεψε τον Σιατραβάνη, με τον Τσουκάνη να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στον παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μακεδονικός μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Ο Λισγάρας με κεφαλιά απείλησε τον Μπαλωμένο, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Ζαφειράκη να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία. Στο 53ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Χατζηστραβός με δυνατό σουτ έκανε το 2:1 και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού από νωρίς στο δεύτερο μέρος.

Ο Μακεδονικός όμως βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γκέντσογλου με κεφαλιά ψαράκι, έκανε το 2:2 και έφερε για δεύτερη φορά την ισορροπία στο ματς.

Στο 80ο λεπτό, οι “πράσινοι”, κέρδισαν πέναλτι, με τον Τσουκάνη να πέφτει στην περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη Βούλα. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, τονίζοντας ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως παράβαση. Ο Τσουκάνης όμως, έκανε την ανατροπή από τα 11 βήματα και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει την ισοφάριση, με τις προσπάθειές του να αποδίδουν καρπούς στο 90+3 και τον Χατζηστραβό να παίρνει το ριμπάουντ και να φέρνει και πάλι την ισορροπία στην αναμέτρηση.

Έτσι οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 3:3 με τον ΠΑΟΚ να παραμένει δεύτερος και στο -6 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό και τον Μακεδονικό να βρίσκεται στη 10η θέση.

ΓΚΟΛ: 6′ Δαρέλας, 53′, 90+3 Χατζηστραβός / 36′, 81′ πεν Τσουκάνης, 65′ Γκέντσογλου
Δοκάρι: 59′ Λισγάρας

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Σελιμάι (46′ Τσοπούρογλου), Τασιούρας, Γιαξής, Κώττας, Ουεντραόγκο, Νινούα (63′ Μορικέλι), Δαρέλας, Μπράντονιτς, Πανίδης (71′ Σπυρίδης), Γκορντεζιάνι (46′ Χατζηστραβός).

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Σιμόνι (71′ Μιλισάβλιεβιτς), Σιατραβάνης (86′ Χασάνογλου), Μπρατσιάνι, Ζαφειράκης, Κραγιόπουλος (59′ Λεωνιδόπουλος), Τσουκάνης (86′ Γαρύφαλλος), Λισγάρας, Γκέντσογλου (71′ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης.