Τορπιλισμός… Ευρώπης για τη Βιγιαρέαλ

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν επικράτησε με 2:0 της Αλμερία στο “Μεντιτερανέος”, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga, με τα “κίτρινα υποβρύχια” να ανεβαίνουν στην 6η θέση και τους γηπεδούχους να παραμένουν πολύ κοντά στην “επικίνδυνη ζώνη”.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Λέο Μπαπτιστάο να μπαίνει στην περιοχή και τον Ρέινα να αποκρούει το δυνατό πλασέ του Βραζιλιάνου. Στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ ανέλαβε τις περισσότερες πρωτοβουλίες, ωστόσο είχε πρόβλημα στην τελική πάσα και δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο μέρος τα “κίτρινα υποβρύχια” ήταν και πάλι ανώτερα από την Αλμερία και κατάφεραν να βρουν το γκολ στην πρώτη κλασική ευκαιρία τους. Στο 76ο λεπτό ο Τσουκουέζε βρήκε με ωραία σέντρα τον Μορένο στην περιοχή, με τον Ισπανό να σκοράρει με εξαιρετικό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 88′, ο Μοράλες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Τσουκουέζε να είναι ξανά ο δημιουργός και τον Ισπανό μέσο να ευστοχεί με κοντινό “βολ-πλανέ”.//