Το Στρασβούργο… έκοψε βαθμούς στην Μπρεστ

Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1) σε μία συναρπαστική “μάχη” στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Για το ματς που είχε αναβληθεί λόγω κακοκαιρίας στις 12 Νοεμβρίου για την 12η αγωνιστική της Ligue 1, Μπρεστ και Στρασβούργο μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 22 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να εισέλθουν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ενώ το Στρασβούργο πήγε στους 14 βαθμούς και πήρε σημαντική ενίσχυση στη “μάχη” για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Μπρεστ κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν την ανάπαυλα με γκολ του 25χρονου Γάλλου επιθετικού, Ζερεμί Λε Ντουαρόν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, το Στρασβούργο έβγαλε αντίδραση. Στο 82ο λεπτό, ο 20χρονος Ολλανδός στράικερ των φιλοξενούμενων, ο Εμάνουελ Εμέγκα σκόραρε και κατάφερε να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.