Το «σήκωσε» η Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα – Σιώπη

Στην κορυφή του τούρκικου πρωταθλήματος μετά από 38 ολόκληρα χρόνια βρίσκεται η ομάδα της Τραπεζούντας.

Η ομάδα των δύο Ελλήνων ποδοσφαιριστών πήρε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν απέναντι στην Αντάλιασπορ (2-2) και κατέκτησαν τον τίτλο. Η ομάδα του Αμπντουλάχ Άβτσι προηγήθηκε στο 3ο λεπτό του αγώνα χάρη σε γκολ του Κορνέλιους. Στο 51′, ο Εντάο ισοφάρισε για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Δώδεκα λεπτά μετά, η Τράμπζονσπορ προηγήθηκε ξανά με γκολ του Τοκόζ. Στο 80′, ο Ράιτ ισοφάρισε εκ νέου. Όμως, ακόμη και ο ένας βαθμός ήταν αρκετός, μιας και η διαφορά από την δεύτερη Φενερμπαχτσέ είναι στους εννέα βαθμούς.

Ο Μανώλης Σιώπης αγωνίστηκε για πενήντα εννέα λεπτά, έως ότου τον αντικατέστησε ο Τάσος Μπακασέτας. Η αναμέτρηση άργησε να τελειώσει λόγω κάποιων αψιμαχιών και της πρόωρης εισόδου των οπαδών της γηπεδούχου στον αγωνιστικό χώρο.

Για τον Σιώπη είναι ο πρώτος τίτλος της επαγγελματικής του καριέρας, ενώ ο Μπακασέτας κατέκτησε το δεύτερό του πρωτάθλημα μετά από εκείνο με την ΑΕΚ τη σεζόν 2017-2018.