Το σήκωσε η Τράμπζονσπορ, σκόραρε ο Μπακασέτας

Με το εμφατικό 4-0 κόντρα στη Σίβασπορ και με γκολ του Έλληνα διεθνή, η πρωταθλήτρια Τουρκίας μπήκε με το “δεξί” στη φετινή αγωνιστική χρονιά, κατακτώντας τον τίτλο του Σούπερ Καπ.

Η Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα-Σιώπη, έδειξε τις διαθέσεις της ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, κατακτώντας το Σούπερ Καπ Τουρκίας μετά από την εύκολη επικράτηση με 4-0 κόντρα στη Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα στην Κωνσταντινούπολη.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην έχουν καλό αγωνιστικό ρυθμό, ωστόσο στο 10′, η Σίβασπορ απείλησε πρώτη με το σουτ του Ρόμπιν Γιαλτσίν να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Τράμπζονσπορ βελτίωσε την εικόνα της, ωστόσο χωρίς όμως να σημειώσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 37ο λεπτό του αγώνα, ο Αντρέας Κορνέλιους εξασφάλισε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή μετά από το κόρνερ και τελείωσε την φάση με ένα σουτ που πήγε στο κέντρο της εστίας για το 1-0. Οι δυο ομάδες δεν απείλησαν παραπάνω μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού και μόλις στο 51′, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, είχε εύκολη δουλειά, καθώς πήρε το “ριμπάουντ” και κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα μέσα στην κενή εστία για το 2-0 υπέρ της ομάδας που αγωνίζεται ο Τάσος Μπακασέτας. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 64′, η ομάδα του Αμπντουλάχ Αβτζί επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, σκοράροντας και τρίτο τέρμα χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ που πέτυχε ο Γενς Στρίγκερ Λάρσεν με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 76′ η Τράμπζονσπορ κατάφερε να κερδίσει και πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τάσος Μπακασέτας για το 4-0. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης μάλιστα, ο Ζιγιά Ερντάλ έκανε παράβαση, δίνοντας την ευκαιρία για νέο πέναλτι και το 5-0, ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους τυπικά γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια άνετη νίκη, η οποία τους έδωσε τον τίτλο του Σούπερ Καπ Τουρκίας, μπαίνοντας έτσι με το “δεξί” στη φετινή αγωνιστική χρονιά.

ΓΚΟΛ: 37′, 51′ Κορνέλιους, 64′ Λάρσεν, 76′ Μπακασέτας