Το “θρίλερ” για την είσοδο στο Champions League συνεχίζεται στην Γερμανία

Οι διεκδικητές των τριών εισιτηρίων που οδηγούν στα σαλόνια των αστερίων, για μια ακόμα αγωνιστική πορεύτηκαν με νίκες και όσο περνάνε οι αγωνιστικές η αγωνία κορυφώνεται με τις Ντόρτμουντ, Λειψία, Στουτγκάρδη και Μπάγερν να αγωνίζονται για αυτά.

Γκλάνταμπαχ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2

Η Μπορούσια πήρε τεράστια νίκη με 2-1 επί της Γκλάντμπαχ με τον Ζάμπιτσερ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αυστριακός άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό για να δώσει αέρα δυο τερμάτων έξι λεπτά αργότερα για την ομάδα του Τέρτζιτς. Η Γκλάντμπαχ έκανε τα πάντα για να μειώσει στην αναμέτρηση, καθώς οι “κίτρινοι” είχαν πάρει τρομερή αυτοπεποίθηση για την αναμέτρηση. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τα τελευταία λεπτά με την Ντόρτμουντ να μένει στο κόλπο της εισόδου της τετράδας.

Λειψία-Βολφσμπουργκ 3-0

Οι “ταύροι” επικράτησαν της Βολφσμπουργκ με 3-0 στην “Red Bull arena” παραμένοντας στην 4η θέση της Bundesliga. Η Λειψία προηγήθηκε με τον Όλμο στο 13ο λεπτό για να βάλει δύσκολα στην ομάδα Χάζενχουλτ, με την ίδια να μην έχει απάντηση πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Λειψία έκανε το 2-0 με τον Σέσκο για να κλειδώσει τη νίκη, καθώς η Βολφσμπουργκ  μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά η ευκαιρία του Μπακού δεν κατέληξε στην εστία του Γκουλάστσι. Το τρίτο γκολ επετεύχθη με τον Οπέντα στο 82ο λεπτό για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην Λειψία.

Μάιντζ-Χόφενχαϊμ 4-1

Χορός τερμάτων στην αναμέτρηση της Μάιντζ με την Χόφενχαϊμ, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-1 ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο 20λεπτο. Το ημίχρονο έληξε με το γκολ του Καντερμπάρεκ. Στο δεύτερο μέρος ο Μπουρκαντίτ και ο Εμβένε ανέτρεψαν το σκορ για την Μάιντζ. Ο Γκρούντα έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους με τον Ονισίβο να βάζει το κερασάκι στη τούρτα για την γηπεδούχο ομάδα που πήρε τελικώς μια άνετη νίκη με το τελικό 4-1 .

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 2-0

Οι Βαυαροί επικράτησαν της Κολωνίας με 1-0, για να μείνουν έστω και τυπικά στο κυνήγι του τίτλου, καθώς περιμένει το αποτέλεσμα της Λεβερκούζεν στην αυριανή αναμέτρηση. Η Μπάγερν δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο με την Κολωνία έχει τις στιγμές της για να προηγηθεί, αλλά σε καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα του Ούλραϊχ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαυαρική ομάδα σκόραρε με τον Ραφαέλ Γκερέιρο για να κάνει το 1-0, δείχνοντας την σοβαρότητα που έπρεπε για να πάρει το αποτέλεσμα. Το 2-0 έγινε με τον Μίλερ στις καθυστερήσεις τελειώνοντας όλα τα σενάρια ανατροπών για την Κολωνία.

Μπόχουμ-Χάιντενχαϊμ 1-1

Η Μπόχουμ αντιμετώπισε την Χάιντενχαϊμ, με στόχο να μείνει μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού, με τους φιλοξενούμενους να είναι χαλαροί, καθώς απέχουν αρκετά από τις επικίνδυνες θέσεις. Η ομάδα του Σμιντ σκόραρε με τον Μπέστε στο 43ο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε καθώς υπήρξε χέρι κατά την επίτευξη του τέρματος. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ασάνο, αλλά ξανά ο VAR το ακύρωσε για τον ίδιο ακριβώς λόγο με εκείνον της Χάιντενχαϊμ. Τελικώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στο 81ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Σλότερμπεργκ, με τον στόπερ να λυτρώνεται μερικά λεπτά ισοφαρίζοντας για την Μπόχουμ στις καθυστερήσεις.