Το “πάλεψε” αλλά…

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τζούργκαρντεν με 3-2, κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετό, καθώς είχε ηττηθεί με 3-0 στη Σουηδία.

Η Κυπριακή ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με δύο τέρματα και να πάει στα αποδυτήρια με την ψυχολογία… στα ύψη. Το σκορ άνοιξε στο 7ο μόλις λεπτό ο Μάγκλίτσα, μετά από ασίστ του Βιγιαφάνιες, ενώ ο Μπλουμ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 23′, δίνοντας τους ένα προβάδισμα που φώναζε… ανατροπή, τη στιγμή που οι Σουηδοί τα είχαν… χαμένα με την τροπή που πήρε ο αγώνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τζουργκάρντεν έβγαλε αντίδραση και μείωσε το σκορ σε 2-1 με γκολ του Άντερσον στο 69ο λεπτό, βάζοντας… δύσκολα στους Κύπριους. Ο Μαρκίνιος στο 74′ έδωσε ξανά την ελπίδα στους φίλους του ΑΠΟΕΛ, καθώς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 και με ένα γκολ το ματς θα οδηγούταν στην παράταση. Την ελπίδα αυτή ήρθε να… σκοτώσει ο Ασόρο στο 90’+1′, καθώς έδωσε οριστικά την πρόκριση στην ομάδα του, αφήνοντας εκτός Ευρωπαϊκής συνέχειας τους Κύπριους.