Το παραμύθι συνεχίζεται και στην Ευρώπη για την Λεβερκούζεν | Όλα ανοιχτά στο “Βελοντρόμ”

Οι "ασπιρίνες" επικράτησαν 2-0 της Ρόμα στην Ιταλία βάζοντας τις βάσεις για να είναι στο τελικό του Europa League, με το άλλο ζευγάρι των Μαρσέιγ και Λεβερκούζεν να μην έχει ξεκάθαρο φαβορί μετά το 1-1 στην Μασαλία.

Ρόμα-Λεβερκούζεν 0-2

Η Λεβερκούζεν πήρε μια επική νίκη στην “αιώνια πόλη” με αντίπαλο την Ρόμα, καθώς όπως όλα δείχνουν η πορεία της δεν είναι το ίδιο αυξητική όπως στην Γερμανία. Ο Βίρτζ άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό για να βάλει το πρώτο λιθαράκι στην αναμέτρηση. Η γηπεδούχος είχε πολλά θέματα ανασταλτικά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα με τον Άντριτς στο 73′ για να έχει ισχυρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό στην Γερμανική πόλη.

Μαρσέιγ-Αταλάντα 1-1

Στην Γαλλία η Μαρσέιγ έμεινε ισόπαλη με την Αταλάντα με 1-1, με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του Μπέργκαμο. Ο Σκαμάκα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με τους Μασαλούς να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης, βρίσκοντας το στο πρόσωπο του Εμπεμπά στο 20′, το οποίο ήταν και το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης.