Το Μεξικό προκρίθηκε στον τελικό του Gold Cup με Πινέδα βασικό!

Οι “αζτέκοι” με τον 27χρονο μέσο στην αρχική τους ενδεκάδα επικράτησαν με 3:0 της Τζαμάικα και προκρίθηκαν στον τελικό του Gold Cup, όπου θα κοντραριστούν με τον Παναμά, ο οποίος στον άλλο ημιτελικό απέκλεισε τις ΗΠΑ στα πέναλτι.

Το Μεξικό ήταν το φαβορί κόντρα στην Τζαμάικα και το επιβεβαίωσε. Με τον Ορμπελίν Πινέδα στην αρχική τους ενδεκάδα, οι “αζτέκοι” επικράτησαν με 3:0 και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Gold Cup.

O Ένρι Μάρτιν μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών ο Λουίς Τσάβες έκανε το 2:0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Το τελικό 3:0 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+3′) ο Ρομπέρτο Αλβαράδο.

Το Μεξικό στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Παναμά, ο οποίος έκανε την έκπληξη απέναντι στις ΗΠΑ. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα τριαντάλεπτο και στο ένατο λεπτό της παράτασης ο Παναμάς άνοιξε το σκορ με γκολ του Ιβάν Άντερσον, ενώ στο τέλος του πρώτου 15λέπτου της παράτασης ο Ζεσούς Φερέιρα έφερε το ματς στα ίσα. Το 1:1 έμεινε μέχρι το τέλος της παράτασης και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Παναμά να επικρατεί 5:4 και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό.//Λ.