Το Ισραήλ… πέταξε έξω τη Βραζιλία!

Η μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου κάτω των 20 ετών σημειώθηκε το βράδυ του Σαββάτου (03/06), με ένα εκ των μεγάλων φαβορί της διοργάνωσης να μένει εκτός συνέχειας.

Το Ισραήλ έκανε το “μπαμ” στον πρώτο χρονικά προημιτελικό του Μουντιάλ Κ20 και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, μία στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (56′) και μία στην παράταση (91′), κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές (60′ και 93′) και με το γκολ του Τούργκεμαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης (105’+3′) να επικρατήσει με 3:2 και να προκριθεί στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί ότι στο 113′ και στο 115′ το Ισραήλ έχασε δύο πέναλτι, την πρώτη φορά ο Περέιρα απέκρουσε το σουτ του Μάντμον και τη δεύτερη ο Ιμπραχίμ έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ομάδα του Οφίρ Χαΐμ θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από το τελευταίο ματς της φάσης των “8”, αυτό ανάμεσα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και την Ουρουγουάη, που είναι προγραμματισμένος για τα μεσάνυχτα της Κυριακής (ώρα Ελλάδας).//Α.