Το… δις εξαμαρτείν της Μίντιλαντ

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η Πρωταθλήτρια Δανίας για δεύτερης συνεχόμενη αγωνιστική στην “Superliga” έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα μιας και προηγήθηκε με 3-0 αλλά ισοφαρίστηκε σε 3-3.

Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 στο 32′ κόντρα στη Λίνγκμπι. Παρ’ όλα αυτά η κούραση από τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις σε συνδυασμό με το ροτέισον του Χένρικ Γιένσεν έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Το ίδιο ακριβώς συνέβη απόψε όταν στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής ταξίδεψε στην έδρα της υποδεέστερης Χόρσενς και βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στα 45 λεπτά (Ίσακσεν 8′, Σίσκο 23′, Ίσακσεν 41′). Έως το 56′, το προβάδισμα παρέμενε όπως είχε.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα είχαμε πλήρη ανατροπή του σκηνικού με τη Χόρσενς να μειώνει στο 57′ και να πετυχαίνει δεύτερο τέρμα στο 88′. Ενδιάμεσα μεσολάβησαν οι αποβολές των Ντάλσγκαρντ (67′) και Ζουνίνιο (87′) για τους φιλοξενούμενος. Στο 92ο λεπτό ο Ρίσγκαρντ Γιένσεν ισοφάρισε σε 3-3. Μέχρι στιγμής, η Μίντιλαντ έχει μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα, πληρώνοντας για ακόμα μια φορά την ευρωπαϊκή υπερπροσπάθεια. Υπενθυμίζουμε ότι μεσοβδόμαδα αποκλείστηκε από τη Μπενφίκα στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.