Το αυτογκόλ του Πέτκοφ έδωσε την πρόκριση στην Ουγγαρία

Σε ένα παιχνίδι ροντέο, με δυο αποβολές, ευκαιρίες και τέσσερα γκολ, οι Μαγυάροι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στην Βουλγαρία, χάρη στο αυτογκόλ του μέσου, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και προκρίθηκαν στην τελική φάση του Euro 2024. Γκολ και ασίστ είχε ο Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, που έκανε ότι μπορούσε για την ομάδα του Ίλιεφ.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Βουλγαρία και Ουγγαρία για τα προκριματικά του Euro 2024 διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω κινδύνου επεισοδίων, όπως ανακοίνωσε η UEFA. Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, πραγματοποιήθηκαν σοβαρά επεισόδια, με μεγάλες  συγκρούσεις που ξέσπασαν στο κέντρο της Σόφιας, καθώς οπαδοί διαφόρων ομάδων της Βουλγαρίας ήρθαν σε “ρήξη” με τις αστυνομικές δυνάμεις σε διαμαρτυρία κατά της Ομοσπονδίας. Ωστόσο, ο αγώνας τα είχε όλα, με την Ουγγαρία να παίρνει την πρόκριση χάρις στο αυτογκολ του Πέτκοφ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 10′ οι Μαγυάροι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σομποσλάι με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Άνταμ, ο οποίος με μια άψογη κεφαλιά, έκανε το 1-0. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 24′ ο Ντεσπόντοφ πραγματοποίησε μια άριστη ενέργεια, πάσαρε για τον Ντέλεφ, ο οποίος χωρίς καμία δυσκολία έκανε το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα, οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν. Ένα μαρκάρισμα του Άντοφ, οδήγησε τον ρέφερι της αναμέτρησης να τον αποβάλλει με την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Ουγγαρία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ανισορροπία στο ματς. Στο 57′ ο Κέρκεζ αντίκρισε και εκείνος δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Έτσι, οι δυο ομάδες συνέχισαν με δέκα παίκτες στην αναμέτρηση. Η Ουγγαρία είχε ως στόχο την υπεράσπιση του αποτελέσματος που θα την έστελνε στα τελικά του Euro 2024. Ωστόσο, η Βουλγαρία ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Ο Ντεσπόντοφ με μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1. Η Ουγγαρία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πίεσε, έχασε ευκαιρίες. Ωστόσο στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, οι Μαγυάροι βρήκαν το γκολ-πρόκρισης, χάρι στο αυτογκόλ του Πέτκοφ στο 90’+7′.

Έτσι, η Ουγγαρία πανηγύρισε την πρόκρισή της για τρίτη συνεχόμενη φορά και πέμπτη συνολικά στην ιστορία της σε Euro.