Το απόλυτο η Πορτογαλία | Έχασε την ευκαιρία το Βέλγιο

Με σπουδαίες αναμετρήσεις συνεχίστηκε η τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024 με την ομάδα του Μαρτίνεθ να επικρατεί της Βοσνίας με 3:0, ενώ από την άλλη οι “κόκκινοι διάβολοι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την Αυστρία η οποία πήρε τον βαθμό… ανάσα.

Αλβανία – Μολδαβία 2:0

Πρώτη νίκη για την Αλβανία η οποία επικράτησε 2:0 της Μολδαβίας και πήρε το πρώτο της τρίποντο στον πέμπτο όμιλο. Το σκορ άνοιξε στο 52′ ο Ασάνι, ενώ στο 76′ ο Μπαϊράμι έκανε το 2:0. Έτσι, οι Αλβανία, ανέβηκε στην τρίτη θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς, σε ισοβαθμία με τη δεύτερη Πολωνία, ενώ πρώτη είναι η Τσεχία με επτά βαθμούς.

Νήσοι Φερόε – Τσεχία 0:3

Για τον πέμπτο όμιλο, η Τσεχία επικράτησε 3:0 των Νήσων Φερόε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που τη διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου με επτά βαθμούς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με έναν βαθμό. Για τους φιλοξενούμενους, το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό o Kρέιτσι, ενώ στο 44′ ο Σέρνι έκανε το 2:0, ενώ στο 75′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3:0.

Βέλγιο – Αυστρία 1:1

Βέλγιο και Αυστρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που ευνοούνται από το αποτέλεσμα καθώς αύξησαν τη διαφορά τους από τους “κόκκινους διαβόλους” στο +3 και παρέμειναν στην πρώτη θέση.

Ισλανδία – Σλοβακία 1:2

Η Σλοβακία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2:1 επί της Ισλανδίας στην τρίτη αγωνιστική των προκριματικών. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με επτά βαθμούς, με την Πορτογαλία να κάνει το απόλυτο και να είναι στην κορυφή του ομίλου. Από την άλλη, η Ισλανδία είναι στην πέμπτη θέση με τρεις βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Κούτσκα, με τον Φινμπόγκασον να ισοφαρίζει στο 41ο. Ο Σούσλοβ έκανε το 2:1 στο 70 λεπτό και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πορτογαλία Βοσνία και Ερζεγοβίνη 3:0

Η Πορτογαλία έκανε το απόλυτο, επικράτησε 3:0 της Βοσνίας και διατήρησε τη θέση της στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Μπρούνο Φερνάντες να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 77ο, ενώ στο 90+3 ο Πορτογάλος διαμόρφωσε το τελικό 3:0.

Κύπρος – Γεωργία 1:2

H Kύπρος, γνώρισε την ήττα από τη Γεωργία που επικράτησε 2:1 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro. Έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με 4 βαθμούς στο -5 από τη Σκωτία, ενώ η Κύπρος βρίσκεται στην τελευταία με μηδέν, χωρίς νίκη.