Της έκοψε τα… φτερά στο πέταγμα για τα αστέρια

Η Αντβέρπ δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες, ήταν όμως πολύ αποτελεσματική και με νέα νίκη 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ, προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League. Στο Europa θα συνεχίσει η “Ένωση”.

Με διάθεση να πιέσει την ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι η Αντβέρπ, η οποία απείλησε πρώτη με τον Μούγια στο τέταρτο λεπτό, με τον Στάνκοβιτς να έχει απάντηση και να διώχνει. Οι Βέλγοι, πίεζαν ψηλά και ανάγκαζαν την “Ενωση” σε αρκετά λάθη. Στο 16′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Χατζισαφί έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 21′ Η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Πόνσε. Ο Πινέδα έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ με τη μπάλα να κοντράρει, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα αλλά την κράτησε εντός αγωνιστικού χώρου και έφτασε προς τον Πόνσε ο οποίος και πάλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα αουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία του. Η “Ένωση” πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα η οποία έφτασε στον Πόνσε. Εκείνος με δυνατό σουτ, σημάδεψε την εστία, με τον Μπιτέ να διώχνει σε κόρνερ.

H καλύτερη στιγμή του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 24′ ο Πόνσε βρίσκεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκτελεί, αλλά ο τερματοφύλακας της Αντβέρπ κρατάει το μηδέν (INTIME Sports)

Με σκοπό να γίνει πιο επιθετική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, έχοντας την κατοχή μπάλας, ασκώντας μεγάλη πίεση στην Αντβέρπ, η οποία είχε ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό. Την πρώτη φορά που οι Βέλγοι βγήκαν με αξιώσεις στην κόντρα, άγγιξαν το γκολ. Ο Μπαλίκουισα κράτησε την μπάλα όσο έπρεπε, μοίρασε στον Μούγια ο οποίος στο μισό μέτρο με κενή εστία, δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 73′. Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Μπαλικουίσα, ξεπέρασε τον Ρότα στο σπριντ γύρισε παράλληλα προς τον Κερκ ο οποίος με τη σειρά του ξεπέρασε τον Χατζισαφί και με πλασέ νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-0 των Βέλγων. Η ΑΕΚ στη συνέχεια προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι και τα κατάφερε στο 90′ με τον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος πήρε την μπάλα από την σέντρα του Ελίασον και με ωραίο σουτ κέρδισε τον Μπιτέ. Η ομάδα του Αλμέιδα βγήκε όλη μπροστά, άφησε χώρους και το πλήρωσε. Ο Μπαλικουίσα βρέθηκε φάτσα με τον Στάνκοβιτς και τον κέρδισε για το 2-1.

ΓΚΟΛ: 90′ Αραούχο / 73′ Κερκ, 90′ + 5′ Μπαλικουίσα
Κίτρινες: 90′ + 7′ Μάνταλος / –