Της… έκλεψε τα “ζαχαρωτά”

Η Λέστερ κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 απέναντι στην Έβερτον, για την 15η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε, μετά από το καταληκτικό γκολ του Τίλεμανς, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπαρνς.

Η Έβερτον υποδέχτηκε τη Λέστερ στο “Γκούντισον Παρκ”, για την 15η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Με αυτή την επικράτηση οι “αλεπούδες” κατάφεραν να φτάσουν τους 14 βαθμούς και τη 13η θέση, ενώ ίδια συγκομιδή έχει και η Έβερτον, η οποία βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Λέστερ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο 4ο μόλις λεπτό, έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ντάκα βρέθηκε μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα “κεραυνό”, αλλά ο Πίκφορντ με μία καταπληκτική επέμβαση, σταμάτησε την προσπάθεια του 24χρονου επιθετικού. Οι “αλεπούδες” είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 15ο λεπτό, ο Μάντισον επιχείρησε με ένα έξυπνο σουτ να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι” και κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τα “ζαχαρωτά”, ήρθε στο 24′, όταν ο Ταρκόφσκι έπιασε μία κεφαλιά, αλλά ο Γουόρντ απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η Λέστερ… προειδοποίησε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από αρκετή ώρα χωρίς ευκαιρία, όταν ο Ντάκα με ένα πολύ δυνατό σουτ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αλλά ο γκολκίπερ της Έβερτον εκτινάχθηκε και απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Λίγες στιγμές πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Ο Μάντισον, στο 45′ έστρωσε τη μπάλα στον Τίλεμανς, μετά από μία αναμπουμπούλα στην περιοχή της Έβερτον, με τον τελευταίο να κοντρολάρει και στον αέρα να πιάνει μία “βολίδα”, στέλνοντας τη μπάλα στο “παραθυράκι”, του ανήμπορου να αντιδράσει, Πίκφορντ. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Λέστερ να προηγείται με 1-0, μετά το γκολ-ποιήμα του Τίλεμανς.

Ο Τίλεμανς, πανηγυρίζει το καταπληκτικό γκολ που σημείωσε. (@LCFC / Twitter)

Στο δεύτερο μισό, η Έβερτον προσπάθησε να βρει τρόπο να ισοφαρίσει και στο 49′ ο Κάλβερτ-Λιούιν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και “σπατάλησε” μία ανεπανάληπτη ευκαιρία, καθώς ο Γουόρντ δήλωσε παρών. Στο 60′ ήρθε η απάντηση για τις “αλεπούδες”, όταν ο Μάντισον εξαπέλυσε ένα υπέροχο σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πίεζαν τη Λέστερ, η οποία όμως χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, έβγαζε άμυνα σε κάθε προσπάθεια των “ζαχαρωτών”. Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι… καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Ο Μάντισον τροφοδότησε τον Μπαρνς, ο οποίος αφού “στριφογύρισε” έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε ανάμεσα από πολλά σώματα και νίκησε τον Πίκφορντ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά δεν υπήρξε κάποια καλή στιγμή. Έτσι οι “αλεπούδες” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σε μία δύσκολη έδρα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας της Premier League.

ΓΚΟΛ: 45′ Τίλεμανς, 86′ Μπαρνς

Δοκάρι: 60′ Μάντισον

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Μικολένκο, Ταρκόφσκι, Κόουντι, Κόουλμαν (Πάτερσον 71′), Ονανά (Ντουκουρέ 61′), Γκεγιέ (Γκάρνερ 46′), Ιβόμπι, Γκρέι, ΜακΝίλ (Γκόρντον 71′), Κάλβερτ-Λιούιν (Μοπέ 61′)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Τζάστιν, Φάες, Αμαρτέι, Καστάνιε, Σουμαρέ (Εντιντί 70′), Μπαρνς, Χολ (Αλμπράιτον 78′), Τίλεμανς (Μεντί 90’+1′), Μάντισον, Ντακά (Βάρντι 70′)