Την “πάτησε” η Ελβετία | Ο Σούτσεκ την οδηγεί στο Euro

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ήρθε ισόπαλη με 3-3 απέναντι στην Λευκορωσία χάνοντας την νίκη σε έναν αγώνα που είχε πολλές ευκαιρίες, ενώ η Τσεχία πήρε τη νίκη απέναντι στα Νησιά Φερόε με 1-0.

Ελβετία-Λευκορωσία 3-3

Στη Σεντ Γκάλεν, η Ελβετία ήθελε να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024 που διοργανώνεται στην Γερμανία. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με τους παίκτες του να ανεβάζουν ρυθμούς εντός αγωνιστικού χώρου δημιουργώντας μεγάλο αριθμό φάσεων. Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας, ο Τζερντάν Σακίρι σκόραρε στο 28ο λεπτό βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Ελβετούς μπροστά και στην επανέναρξη προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Εκεί χτύπησαν οι Λευκορώσοι, με τα ανεβάσματα των παικτών της Ελβετίας να είναι στο πλάνο του προπονητή τους, με την ομάδα της ανατολικής Ευρώπης να χτυπάει δις. Την πρώτη το 61ο λεπτό με τον Εμπόνγκ και στο 69ο με τον Πολυάκοφ ανατρέποντας το αποτέλεσμα. Το τρίτο χτύπημα από τους Λευκορώσους ήρθε στο 84ο με τον Αντιλέβσκι να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Η Ελβετία επέστρεψε από την κόλαση του 3-1, με δυο γκολ από τους Ακάνζι  και Αμντούνι και σε δυο λεπτά ισοφαρίζοντας εκ νέου την αναμέτρηση σε 3-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τσεχία-Νήσοι Φερόε 1-0

Η Τσεχία μετά την ήττα από την Αλβανία στα Τίρανα, έπρεπε να βρει άμεσα βαθμούς για να ξεφύγει από την τρίτη Πολωνία στον πέμπτο όμιλο. Οι Νήσοι Φερόε είχαν έναν βαθμό, με 12 γκολ παθητικό προδίδοντας ότι η αναμέτρηση θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι μαχητικοί παίκτες των Φερόε έδειξαν πως δεν θα ήταν εύκολο το βράδυ για τους παίκτες του Σιλχάβι. Το πρώτο ημίχρονο ήρθε ισόπαλο 0-0 με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες και τις δυο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος η Τσεχία πίεσε και βρήκε το γκολ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σούτσεκ που διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Η Τσεχία πήρε την αναμέτρηση, αλλά έδειξε τις αδυναμίες της στο σκοράρισμα απέναντι σε κλειστές άμυνες όπως είναι των Φερόε.

Δείτε αναλυτικά τις βαθμολογίες των ομίλων, ΕΔΩ.//ΓΡ.