Την… “καθάρισε” στην παράταση

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, δυσκολεύτηκε στον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ, για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, (2-1 κανονική διάρκεια), όμως βρήκε δύο γκολ στο έξτρα μισάωρο (4-1 παρ.) και κλείδωσε την είσοδο στους ομίλους.

Με σκόρερς τους Ντρίμιτς και Μποτσκάι στην παράταση του επαναληπτικού των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, που διαμόρφωσαν το 4-1 (2-1 κανονική διάρκεια) η Ντινάμο Ζάγκρεμπ έστειλε τη Μπόντο Γκλιμτ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και έδωσε συνέχεια στο ταξίδι της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ μπήκε με το… καλημέρα, ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Μόλις στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκε, με τον Όρσιτς που μετά από μια εξαιρετική προσωπική ενέργεια, με όμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες. Οι “γηπεδούχοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Αντέμι να χάνει σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι μετά το δυνατό σου του. Η κυριαρχία των Κροατών, συνεχίστηκε και δεν άργησαν να βρουν και δεύτερο τέρμα. Με ένα απίστευτο ψαλιδάκι του Πέτκοβιτς, οι “γηπεδούχοι” πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Στο δεύτερο μέρος η Μπόντο Γκλιμτ πίεσε και βρήκε το γκολ στο 70ο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια του Γκρόνμπαεκ, που κατάφερε να βρει χώρους στην άμυνα της Ντιναμό και σκόραρε για την ομάδα του. Στη συνέχεια, οι “φιλοξενούμενοι” είχαν δυνάμεις και απείλησαν περισσότερο τη Ντινάμο που έριξε τον ρυθμό της. Το παιχνίδι έληξε στο 2-1, χωρίς σκορ πρόκρισης και οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης, η Ντινάμο εμφανίστηκε πιο ορεξάτη και πιέζοντας τη Μπόντο Γκλιμτ για να βρει δίχτυα. Στο 102, οι “φιλοξενούμενοι” απείλησαν με επικίνδυνη κεφαλιά του Πελεγκρίνο που πέρασε άουτ. Στο δεύτερο μέρος, η Μπόντο ανέβασε ρυθμούς, όμως οι Κροάτες ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ. Ο Ντρίμιτς, με ψύχραιμο πλασέ σκόραρε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ενώ, ένα λεπτό αργότερα ο Μποτσκάι βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στέλνοντας την ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Κίτρινες: 92′ (παρ.) Γκοτζάκ, 109′ (παρ.) Μοχαραμί / 59′ Βεμπαργκομό, 92′ Μπουγκίσα

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Ριστόβσκι (91′ παρ. Μοχαραμί), Σουτάλο, Πέριτς (71′ Ντιλάβερ), Λιούμπλιτς, Ιβανούσετς, Αντέμπι (91′ παρ. Μπότσκαζ), Μπατουρίνα (60′ Γκότζακ), Όρσιτς (82′ Ντριμιτς), Σπίκιτς (60′ Εμρέλι), Πέτκοβιτς

Μπόντο Γκλιμτ: Χάλκιν, Σάμπστεντ, Αμούντσεν (106′ παρ. Βέτι), Χολμπράτεν, Βεμπαργκομό, Βέτλεσεν (106′ Κόνρατσεν), Χάγκλεν (63′ Γκρόνμπαεκ), Σάλτνες, Μπουγκίσα (104′ παρ. Κούμσον), Σαλβέσεν (63′ ‘Επεγιορντ), Πελεγκρίνο.