O Μπέλιγχαμ λύτρωσε την Ρεάλ στο 94′

Η Ουνιόν ήταν εξαιρετική στην αμυντική της προσήλωση για 94 λεπτά, αλλά ο Άγγλος μεσοεπιθετικός ήταν ξανά εκεί και με δικό του τέρμα, χάρισε τη νίκη στην Ρεάλ με 1-0 στην πρεμιέρα της στο Champions League.

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκε η Ρεάλ στον αγώνα και μόλις στο τρίτο λεπτό κατάφερε να απειλήσει με τον Χοσέλου. Οι Μαδριλένοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και προσπάθησαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Γερμανών. Καμαβιγκά, Αλάμπα και Τσουαμενί, δοκίμασαν να κερδίσουν τον Ρένοβ, αλλά οι προσπάθειες τους δεν βρήκαν εστία. Η ομάδα του Αντσελότι, είχε 12 τελικές στο πρώτο μέρος, αλλά μόλις μία, βρήκε εστία.

Στο 49′, οι Γερμανοί είχαν την πρώτη τους τελική στο παιχνίδι με τον Γκόζενς, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ στο ματς ήρθε στο 51′, και ήταν… διπλή με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκο. Ο φορ των “μερένγκες” νικήθηκε αρχικά από τον Ρένοβ στο μεταξύ τους τετ α τετ και στην εξέλιξη της φάσης, το γυριστό σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ουνιόν. Οι Μαδριλένοι, δεν είχαν ούτε την τύχη στο πλευρό τους, αφού ο Χοσέλου σημάδεψε το δοκάρι του Ρένοβ. Η ομάδα του Αντσελότι, είχε κλείσει μέσα στην περιοχή της την Ουνιόν και με τους Μόντριτς και Ροντρίγκο έχασε ακόμα δύο σπουδαίες φάσεις. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μείνουν ισόπαλες, η Ρεάλ λυτρώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Βαλβέρδε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Ρένοβ να αποκρούει αλλά να ακολουθούν κόντρες και ο Μπέλιγχαμ να ευνοείται, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΓΚΟΛ: 90′ + 4′ Μπέλιγχαμ / –
Κίτρινες: 37′ Τσουαμενί / 1′ Τουσάρ
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 54′ Ροντρίγκο, 63′ Χοσέλου
Stats: Αυτή είναι η πρώτη φορά που συναντιούνται Ρεάλ και Ουνιόν, με τους Βερολινέζους να είναι πλέον ο 150ος διαφορετικός αντίπαλος των “μερένγκες” σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΡΕΑΛ (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Νάτσο (73′ Γκαρθία), Μόντριτς (81′ Ντίαθ), Τσουαμενί (66′ Βαλβέρδε), Καμαβινγκά (66′ Κρόος), Μπέλιγχαμ, Χοσέλου, Ροντρίγκο

ΟΥΝΙΟΝ (Ουρς Φίσερ): Ρένοβ, Μπονούτσι (80′ Γιάεκελ), Ντοέκι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς, Τουσάρ (83′ Κέμλαϊν), Κραλ, Λαϊντουνί (66′ Άαρανσον), Γκόζενς, Μπέρενς (66′ Φόλαντ), Μπέκερ (80′ Φοφανά).//Κ