Την… έσωσε ο Ντάμφρις

Παρ’ ότι για περισσότερα από 35 λεπτά ήταν “κολλημένη” στο 1-1 και έμοιαζε έτοιμη να συμβιβαστεί με τον βαθμό της ισοπαλίας, η Ίντερ σκόραρε στα… χασομέρια με τον Ολλανδό και κέρδισε τη Λέτσε εκτός έδρας.

Στο ρυθμό της συμπολίτισσας Μίλαν, η οποία πριν λίγη ώρα επικράτησε με 4-2 της Ουντινέζε, οι “νερατζούρι” κατάφεραν να… αποδράσουν από το “Stadio Via del mare”. Ο Ρομέλου Λουκάκου σκόραρε με το “καλημέρα” στο δεύτερο ντεμπούτο του, όμως ο Ντένζελ Ντάμφρις ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο φινάλε.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μετά από σέντρα του Νταρμιάν και κεφαλιά του Λουκάκου. Πρόκειται για το πρώτο γκολ του Βέλγου μετά την επιστροφή του στη Σέριε Α. Στη συνέχεια, η κατοχή, ο ρυθμός αλλά και οι ευκαιρίες ήταν αποκλειστικά και μόνο για την Ίντερ. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ιντζάγκι δεν κατάφερε να σκοράρει εκ νέου πριν το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι αντέγραψαν τους αντιπάλους τους και σκόραραν με το που βγήκαν από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μισό. Ντι Φραντσέσκο και Τσεσάι συνεργάστηκαν υποδειγματικά με τον φορ από την Γκάμπια να ισοφαρίζει μόλις στο 48′. Στη συνέχεια, οι “νερατζούρι” ανέβηκαν, πίεσαν σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν έδειχναν ικανοί να βρουν το τέρμα που τόσο πολύ ήθελαν. Όλα αυτά άλλαξαν στο τελευταίο… δευτερόλεπτο, όταν μετά από μια φάση διαρκείας ο Ντάμφρις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: Τσεσάι 48′ / Λουκάκου 2′, Ντάμφρις 90’+5′

Κίτρινες: Μπασκιρότο 32′, Μπλιν 82′, Κολόμπο 87′, Χιούλμαντ 90’+5′ / Μπρόζοβιτς 55′, Νταρμιάν 63′

Λέτσε (Μάρκο Μπαρόνι): Φαλκόνε, Γκεντρέι, Τσετίν (Μπλιν 21′), Μπασκιρότο, Γκάλλο, Μπίστροβιτς (Λιστκόφσκι 74′), Χιούλμαντ, Γκονζάλεθ (Χέλγκασον 74′), Ντι Φραντσέσκο (Μπάντα 74′), Στρεφέτσα, Τσεσάι (Κολόμπο 64′)

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντιμάρκο, Ντε Βράι, Σκρίνιαρ (Κορρέα 88′), Γκόσενς (Μπαστόνι 58′), Τσαλχάνογλου (Τζέκο 68′), Μπρόζοβιτς (Μχιταριάν 58′), Μπαρέλλα, Νταρμιάν (Ντάμφρις 68′), Μαρτίνεζ, Λουκάκου