Τη λύγισε ξανά αλλά δεν πήρε την πρωτιά

Η Δανία ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στην Εθνική Γαλλίας, καθώς επικράτησε με 2-0, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον πρώτο όμιλο του Nations League.

Η ομάδα του Κάσπερ Χίλμαντ έχει πάρει τον… αέρα των “τρικολόρ”, καθώς επικράτησαν για ακόμη μία φορά με 2-0. Οι Δανοί καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, λυγίζοντας για δεύτερη φορά -σε ισάριθμα παιχνίδια- τη Γαλλία. Ωστόσο, παρά τη νίκη, η νίκη της Κροατίας με 3-1 επί της Αυστρίας στέρησε το… χαμόγελο των Δανών για την κορυφή του ομίλου.

Οι δύο ομάδες έδωσαν καλό ρυθμό στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, απειλώντας συνεχώς τα καρέ των αντίπαλων τερματοφυλάκων. Οι Δανοί εμφανίστηκαν πιο ουσιαστικοί και λίγο μετά το μισάωρο (34′) κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Ντάμσγκαρντ έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Ντόλμπεργκ έκανε την προβολή και νίκησε τον Αρεολά για το 1-0. Εν συνεχεία, η ομάδα του Κάσπερ Χίλμαντ πίεσε για το δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 39′. Ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άντερσεν έκανε κεφαλιά-πάσα, ο Ντιλέινι έστρωσε την μπάλα στον Σκοβ Όλσεν κι εκείνος νίκησε με βολέ εκτός περιοχής τον Αρεολά. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της Δανίας.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν ισοσκελισμένη την κατοχή της μπάλας -όπως και στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι Γάλλοι είχαν αυξήσει τον ρυθμό τους για να μειώσουν στο σκορ. Στο 52′, ο Γκριεζμάν παραλίγο να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα με συρτή εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Σμάιχελ μπλόκαρε με σιγουριά. Στο 68′, οι “τρικολόρ” έχασαν νέα ευκαιρία, όταν ο Εμπαπέ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Δανός γκολκίπερ αποσόβησε τον κίνδυνο. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δεν προέκυψε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς η Δανία διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 2-0.

ΓΚΟΛ: 34′ Ντιλέινι, 39′ Σκοβ Όλσεν
Κίτρινες: 54′ Ντιλέινι, 80′ Χέιλουντ

Δανία (Κάσπερ Χίλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Α. Κρίστενσεν, Μέλε, Ρ. Κρίστενσεν, Έρικσεν, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (72′ Κιάερ), Ντάμσγκαρντ (60′ Λίντστρομ), Σκοβ Όλσεν (72′ Μπρέθγουεϊτ), Ντόλμπεργκ (60′ Χέιλουντ)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Αρεόλα, Σαλιμπά, Ουπαμεκάνο, Μπαντιασίλ, Τσουαμενί, Καμαβινγκά (46′ Φοφανά), Παβάρ (46′ Κλος), Μεντί (65′ Τρουφέρ), Γκριεζμάν (81′ Κολό Μουάνι), Ζιρού (65′ Ενκουνκού), Εμπαπέ