Τη διέλυσε με “πεντάρα”

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν φιλοξένησε στη “Μπαϊαρένα” την Ουνιόν Βερολίνου η οποία βρισκόταν μόνη πρώτη στα βαθμολογία πριν τη χθεσινή νίκη της Μπάγερν. Οι γηπεδούχοι φιλοδώρησαν με πέντε γκολ τη μέχρι πρότινος πρωτοπόρο.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά δίχως πολλά ρίσκα και η ανάπαυλα να τις βρίσκει ισόπαλες με σκορ 0-0. Στο δεύτερο μέρος, η Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο βγήκε “ψυχωμένη” και διέλυσε την Ουνιόν Βερολίνου με 5-0.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με φάσεις και την Ουνιόν Βερολίνου να απειλεί πρώτη μόλις στο 2’ με ένα σουτ εντός εστίας από τον Ρίερσον. Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι δεν βρήκε καθόλου ρυθμό και οι φάσεις δεν ήρθαν παρά μόνο κάποια σουτ που πέρασαν αρκετά εκτός εστίας για τις δύο ομάδες. Πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε πρώτη η Λεβερκούζεν και άνοιξε μάλιστα το σκορ στο 46’, με τον Άντριχ να κάνει το 1-0 για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο. Η Λεβερκούζεν συνέχισε δυναμικά και πέτυχε δύο γκολ με τον Ντιαμπί μέσα σε δύο λεπτά! Γράφοντας το 3-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, πέτυχε και τέταρτο γκολ η ομάδα του Αλόνσο, στο 68’ με τον Χλόζεκ να δίνει αέρα τεσσάρων τερμάτων. Στο 76’ δέχτηκε και πέμπτο γκολ η Ουνιόν Βερολίνου, με τον Μίτσελ Μπέκερ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη Λεβερκούζεν η οποία διέλυσε την μέχρι πρότινος πρωτοπόρο της Bundesliga με 5-0.

ΓΚΟΛ: 46’ Άντριχ, 56’,58’ Ντιαμπί, 68’ Χλόζεκ, 76’ Μπέκερ

Κίτρινες: 19’ Αμίρι / 24’ Κεντίρα, 26’ Σιεμπάτσου, 41’ Τόρσμπι, 85’ Λέιτε

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσουνού, Ταπσόμπα (69’ Ταχ), Ινκαπιέ, Φρίμπονγκ (78’ Χούντσον-Οντόι), Ντέμιρμπαϊ (55’ Παλάσιος), Άντριχ, Μπέκερ, Ντιαμπί (69’ Αντλί), Αμίρι, Χλόζεκ (78’ Φονσού-Μενσά

Ουνιόν Βερολίνου (Ουρς Φίσερ): Γκριλ, Μπαουμγκαρτλ, Κνόχε, Λέιτε, Τρίμελ, Τόρσμπι (60’ Σεγκίν), Κέντιρα (69’ Πάντοβιτς), Χάμπερερ (75’ Σάρκε), Ρίερσον, Μπέκερ (59’ Μίτσελ), Σιεμπάτσου (60’ Μπέχρενς