Θρίαμβος της Νάπολι στη Σκωτία

Οι “παρτενοπέι” δυσκολεύτηκαν, είχαν δύο χαμένα πέναλτι, όμως από τη στιγμή που βρήκαν το πρώτο γκολ, “ξεκλειδώθηκαν” και πέρασαν με… τριάρα από τη Σκωτία, επικρατώντας 3-0 επί της Ρέιντζερς.

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε όμως βρήκε τον δρόμο για τη νίκη, σκόραρε δύο γκολ και μετά τον θρίαμβο επί της Λίβερπουλ, κέρδισε και τη Ρέιντζερς χτίζοντας το απόλυτο. Οι “παρτενοπέι” επικράτησαν 3-0 της Σκωτσέζικης ομάδας για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του ομίλου.

Η Ρέιντζερς έψαξε το γκολ από το πρώτο λεπτό με τον Μορέλος να αστοχεί από κοντά με κεφαλιά. Στο επόμενο λεπτό, η Νάπολι προσπάθησε να απαντήσει με τον Ζιελίνσκι ο οποίος σούταρε από μακριά, η μπάλα όμως σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στη συνέχεια ο Μερέτ, σταμάτησε την προσπάθεια του Άρφιρντ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Νάπολι ήταν περισσότερο κινητική στα επόμενα λεπτά, πιέζοντας και δημιουργώντας φάσεις, με τη Ρέιντζερς να κρατά το μηδέν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι μπήκε αποφασισμένη να περάσει μπροστά στο σκορ. Από νωρίς κέρδισε πέναλτι, μετά από δυνατό τάκλιν του Σαντς στη μεγάλη περιοχή, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Πολιτάνο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αστόχησε όμως πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ρέφερι έδειξε επανάληψη, με τον Μακ-Γκρέγκορ να αποκρούει από την άσπρη βούλα και να κρατά το μηδέν. Στο 67ο λεπτό, η Νάπολι κέρδισε ξανά πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπάρισιτς. Ο Πολιτάνο εκτέλεσε και αυτή τη φορά σκόραρε για το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Στο 85ο λεπτό, οι “παρτενοπέι” βρήκαν ξανά δίχτυα. Αυτή τη φορά, ο Ρασπαντόρι μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Νάπολι, ενώ στο 90+1 ο Εντομπελέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, υπογράφοντας τον θρίαμβο των “φιλοξενούμενων”.

Γκολ:  – / 68′ Πολιτάνο, 85′ Ρασπαντόρι, 90+1′ Εντομπελέ

Κίτρινες: 21′ Μορέλος, 35′ Λούντστραμ, 53′, 55′ Σαντς, 67′ Μπάρισιτς, 75′ Ταβερνιερ, / 42′ Πολιτάνο

Κόκκινες: 55′ Σαντς

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέκορ, Ταβερνιέ (82′ Καμαρά), Γκόλντσον, Σαντς, Μπάρισιτς, Τζακ (63′ Κινγκ), Λούντστραμ, Αρφιλντ (72′ Ματόντο), Ντέιβις (82′ Τίλμαν), Κεντ, Μορέλος (72′ Τσόλακ).

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί (77′ Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (82′ Ντομπελέ), Πολιτάνο (77′ Τζερμπίν), Κβαρατσχέλια, Σιμεόνε (77′ Ρασπαντόρι).