Χαμογέλασαν και οι… δύο

Με τέσσερα τέρματα στο πρώτο μέρος, Θέλτα και Αλμερία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2:2, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga, με τον βαθμό της ισοπαλίας να δίνει ώθηση και στις δύο ομάδες.

Η Αλμερία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς πέτυχε τέρμα μόλις στο 7ο λεπτό του ματς. Ο Λούκας Ρομπερτόνε εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπάμπις να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση από τη μεριάς της Θέλτα ήταν άμεση, με τον Σεφέροβιτς να σκοράρει τρία λεπτά αργότερα και να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις και να ψάχνουν ένα ακόμη γκολ, με την Αλμερία να το βρίσκει στο 32ο λεπτό με τον Σουάρεζ να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την απάντηση, ισοφαρίζοντας ξανά σε 2:2 με το δυνατό σουτ του Πέρεθ από μακριά.

Στο δεύτερο μέρος, οι ομάδες μπήκαν πιο νωχελικά, προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις χωρίς όμως να υπάρξει κάποια σημαντική προϋπόθεση για γκολ. Η Αλμερία με τον Σουάρεζ ήταν αυτοί που βρήκαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, με τον Κολομβιανό να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι της Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι, έχασαν εκ νέου ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Σάμουελ Κόστα, ο οποίος πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε ελάχιστα άουτ. Έτσι το 2:2 διατηρήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης, με τη Θέλτα να παίρνει τον βαθμό και να προσπερνά τη Χιρόνα στη 10η θέση, ενώ από την άλλη η Αλμερία, κέρδισε έδαφος στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία, ανεβαίνοντας στην 18η θέση με 27 βαθμούς.//