Τετέ-λεσται…

Τα “παιδιά” του Πέτερ Μποζ πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 3-1 της Τρουά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη Ligue 1.

Από την πρώτη αγωνιστική, η Λυών… μεταπήδησε στην τρίτη, καθώς το ματς κόντρα στη Λοριάν την περασμένη Κυριακή (14/08) είχε αναβληθεί λόγω ξηρασίας. Τα “παιδιά” κατάφεραν να ζευγαρώσουν έτσι κι αλλιώς τις νίκες τους, καθώς νίκησαν με 3-1 την Τρουά, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Τετέ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λακαζέτ, έπειτα από λάθος των αντιπάλων. Η Λυών δημιούργησε συνθήκες υπεροχής στο παιχνίδι, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας ωστόσο δίχως να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία της Τρουά αποδείχθηκε… φαρμάκι. Στο 37′, ο Ταγλιαφίκο υπέπεσε σε πέναλτι, ο Ταρντιέ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για να ισοφαρίσει σε 1-1. Το εν λόγω σκορ έμεινε έως το σφύριγμα του διαιτητή για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Λύων μπήκε με το… πόδι στο γκάζι, καθώς πήρε εκ νέου προβάδισμα μόλις στο 47ο λεπτό με τον Ταγλιαφίκο να βρίσκει δίχτυα, έπειτα από ασίστ του Τετέ. Ο Ιβοριανός εξτρέμ, δύο λεπτά αργότερα, κατάφερε να χριστεί και σκόρερ, καθώς τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 3-1. Τα “παιδιά” διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με το προβάδισμα δύο τερμάτων τους έδωσε την άνεση να κυκλοφορήσουν με περισσότερη ηρεμία την μπάλα. Στο 76′, η Λυών σημείωσε και τέταρτο γκολ, με τον Τετέ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το 4-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 3′ Λακαζέτ, 47′ Ταγλιαφίκο, 49′, 76′ Τετέ / 39′ Ταρντιέ

Κίτρινες: 51′ Κουαμέ

Λυών (Πέτερ Μποζ): Ριού, Μέντες, Λουκεμπά, Γκουστό (73′ Ενρίκε), Ταγλιαφίκο, Λεπενάν (73′ Κακερέ), Τολισό (63′ Αντελαΐντ), Πακετά (86′ Σερκί), Τετέ (87′ Φεβρ), Εκαμπί, Λακαζέτ

Τρουά (Μπρουνό Ιρλ): Γκαλόν, Ραμί, Σαλμιέ, Πάλμερ-Μπράουν, Μπαλντέ, Λαρουσί (60′ Ντινγκομέ), Ταρντιέ, Κουαμέ, Οντομπέρ, Μπαλντέ (59′ Σαβαλερέν), Ούγκμπο (74′ Ντονγκ)