Τεσσάρα και τώρα ”Λεωφόρος” για την Σλάβια

Με μόνο έναν παίκτη από το παιχνίδι της Πράγας να βγάζει ενενηντάλεπτο και συνολικά επτά αλλαγές, η ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 4-1 επί της Ζλιν και έρχεται στην Αθήνα για τον αγώνα ρεβάνς (11/8, 20:30, ΕΡΑΣΠΟΡ) με τον Παναθηναϊκό, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Η Σλάβια Πράγας, αντίπαλος του Παναθηναϊκού για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα-σοκ της πρεμιέρας της τσεχικής Λίγκας από την Χράντεκ Κράλοβε με 1-0 και τέσσερα 24ωρα πριν τη ρεβάνς με τους ”πράσινους” “καθάρισε” εύκολα την αναμέτρηση με τη Ζλιν, με σκορ 4-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
Η αντίπαλος των “πρασίνων” προηγήθηκε με τον Ίτσα στο 10΄, ενώ στο 31΄ο Γιούρασεκ έκανε το 2-0. Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γιαβό στο 49′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Τελικά, ο Σραντς που είχε περάσει αλλαγή στο 66΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 ο Γιούρασεκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μαντους, Ντούντερα (66΄ Μάσοπουστ), Κασαράμπα, Εντουάρντο Σάντος, Γιούρασεκ, Εβερτον (66΄ Σράντς), Χρομάντα (83΄ Χόλες), Σέβτσικ, Λινγκρ (76΄ Ούσορ), Ιτσα (66΄ Τιέχι), Γιουρέτσκα.